Brīdinājumus par krāpniekiem izsaka arī citas bankas, Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), kā arī informācijas tehnoloģiju (IT) eksperti.
Uzstājīgie zvanītāji
''Krāpnieki ir aktīvi un izdomā arvien ko jaunu, lai maldinātu cilvēkus un ļaunprātīgos nolūkos izkrāptu datus,'' situāciju raksturo FKTK Komunikācijas daļas vadītāja Dace Jansone un turpina: ''Mēs aicinām kritiski izvērtēt aizdomīgu zvanītāju sniegto informāciju un nekādā gadījumā nesadarboties. Nereti krāpnieki ir ārkārtīgi uzstājīgi un manipulējot panāk, ka zvana saņēmēji nespēj pateikt ''nē'', piekrīt kaut ko paveikt mīļā miera labad, lai atbrīvotos no uzstājīgā zvanītāja, bet līdz ar to apdraud savas finanses.''
Krāpnieciskajiem zvaniem, lai piekļūtu personas finanšu datiem, ''krāpnieki nereti izmanto iepriekš iegūtu informāciju par personu. Pret to var palīdzēt paša apzinīgums un atbildība par datu drošību'', šoruden multimediju un komunikācijas platformas Bismart rīkotajā IT nozares konferencē uzsvēra kompānijas CSC Telecom pārstāve Jūlija Davidoviča un ieteica rūpīgi apsvērt, vai tiešām tālruņa numuru ir nepieciešams publicēt sociālajos tīklos un norādīt, ''aizpildot kādu formu kādā mājaslapā''. Eksperte atgādināja, ka ''nav jāsniedz sava privātā informācija svešiem cilvēkiem''.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 12. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!