Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -6 °C
Apmācies
Piektdiena, 8. decembris
Gunārs, Vladimirs, Gunis

Magda Riekstiņa

Nav slikti, bet vajag labāk

Gadījums, kad Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) pacienta tuviniece uzbruka ārstei, kura paziņoja par šī pacienta smadzeņu nāvi, parāvis vaļā slūžas diskusijām par situāciju veselības aprūpē.

Valsts pašcieņas pārbaude

Aptuveni līdz decembra vidum Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) varētu apkopot informāciju gan par tiem Krievijas pilsoņiem, kuri ir iesnieguši nepieciešamos dokumentus uzturēšanās atļaujas pieprasīšanai, gan par tiem, kuri to nav izdarījuši un kuriem Latvija jāatstāj. Par to nesen, atsaucoties uz PMLP, vēstīja LETA.

Arī žēlabas var būt melīgas

Sabiedrība mūsu valstī kopumā ir gudra un izglītota. Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka vairāk nekā 40% strādājošo vecumā no 25 gadiem ir augstākā izglītība.

Blēdībās zūd lielas summas

Vidējā bruto alga Latvijā šā gada otrajā ceturksnī bija 1525 eiro, bet pēc nodokļu nomaksas – 1114 eiro, rāda Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ceļā uz lielāku saliedētību

Novembrī Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienas noskaņas ir aktualizējušas pārdomas par to, cik vienota ir mūsu sabiedrība.

Lai būtu darbi, nevis strīdi

Pašreizējā Saeima strādā jau nedaudz ilgāk par 12 mēnešiem, un, tuvojoties Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienai, deputātiem vajadzētu nonākt sabiedrības uzmanības centrā ar lēmumiem, kas ilgtermiņā ir svarīgi mūsu valstij, tomēr gadās arī citādi.

Trūkst iespējas konsultēties

Nesen plaša diskusija izraisījās par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) izsaukumiem un to, kad tie ir pamatoti, kad ne.

Draudi – nopietns pārkāpums

Latvijā "vairāk nekā 40% skolēnu regulāri saskaras ar vardarbību skolu vidē. Turklāt tikai puse skolēnu pauduši pārliecību par skolotāju noraidošo attieksmi pret bulingu. Izplatīts ir arī bulings digitālajā vidē – kiberbulings", teikts informācijā, ko nesen publiskojusi Valsts kanceleja.

Šoruden svarīgākā ir drošība

Saeima nesen galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Ceļu satiksmes likumā, kas paredz liegt mūsu valstī uzturēties Krievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem. Ņemot vērā "Krievijas īstenoto pilna mēroga uzbrukumu Ukrainai, Krievijā reģistrēto transportlīdzekļu uzturēšanās Latvijas teritorijā nav pieļaujama", Tieslietu ministrijas skaidrojumu citē LETA.

Vai Rīga kļūs vēl tukšāka?

Latvijas galvaspilsēta var zaudēt iedzīvotājus. Pēdējo piecu gadu laikā iemītnieku skaits Rīgā ir sarucis par 28 000, un patlaban mūsu galvaspilsētā ir deklarēti nepilni 680 tūkstoši cilvēku, oktobra beigās vēstīja sabiedrisko mediju portāls LSM.lv, atsaucoties uz Zemgales reģionālās televīzijas sižetu.

Jālasa ziņas, nevis jāsapņo

Vairākos medijos vēstītais, ka Latvijas augstskolu vidē starp ārvalstu studentiem uzvirmojis naidīgums, kas saistīts ar Izraēlas un Palestīnas militāro sadursmi, kārtējo reizi norāda uz to, ka ir svarīgi, lai mūsu sabiedrībā pieaugtu prasme reāli novērtēt situāciju.

Katram variantam – sava niša

Pēdējā laikā ir aktualizējusies viedokļu sadursme par bezskaidras naudas norēķinu popularizēšanu un skaidras naudas saglabāšanu apritē.

Apdraudējumu Latvijā nevajag

Latvija "kā darbaspēku nedrīkst uzņemt to valstu pārstāvjus, kuri atbalsta terorismu, pastiprināti iesaistās organizētajā noziedzībā vai pretdarbojas demokrātijai", nesen aģentūrai LETA pauda Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (Jaunā Vienotība).

Ir labāk, bet ne ideāli

Šā gada astoņos mēnešos tūristu mītnēs nakšņojuši 1,7 miljoni viesu.

Arī pētniecība ir vajadzīga

Nesenās diskusijas par pētījumu, kas veltīts digitālajās platformās nodarbināto piegādes kurjeru situācijai, atklāj vairākus aspektus, kam nevajadzētu palikt bez ievērības.

Laukos redz asus kontrastus

Apgalvojumi, ka Latvija atpaliek no abām pārējām Baltijas valstīm, izskan bieži un tiek pamatoti gan ar statistikas datiem, gan ar novērojumiem.

Vajag maksātspējīgas nozares

Nepieciešamība paaugstināt Latvijas sabiedrības labklājību ir tēma, par kuru jau gadiem spriež politiķi, ekonomisti un citu jomu pārstāvji.

Bažas par viesstrādniekiem

Politiķu un dažādu nozaru pārstāvju izteikumi par to, ka Latvijas darba tirgus plašāk jāatver viesstrādniekiem, šoruden ir izpelnījušies asu reakciju sabiedrībā.

Var lemt par svarīgām tēmām

Nākamā gada vasarā Latvijā, tāpat kā citās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, ir plānotas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas.

Naivums hibrīdkarā nepalīdz

Saeima ir apstiprinājusi Nacionālās drošības koncepciju, kas līdz ar citiem nosacījumiem paredz to, ka no 2026. gada Latvijā sabiedrisko mediju veidotajam saturam jābūt latviešu valodā un citās valodās, kuras ir piederīgas Eiropas kultūrtelpai. Valsts finansējums vairs netiks atvēlēts satura veidošanai krievu valodā.

Kaislības ap otro svešvalodu

Diskusijas par to, ka skolās kā otrā svešvaloda jāmāca kāda no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valodām, izgaismo mūsu sabiedrībā risināmās problēmas.

Starp attīstību un norietu

Vairāk nekā puse – 54% – iedzīvotāju uzskata, ka mūsu valsts "pastāv bez lielām izmaiņām", 19% ir pārliecināti, ka Latvija "pilnveidojas un attīstās", bet gandrīz tikpat – 20% – domā, ka valsts "atrodas savā norietā".

Kā valdība solīto izpildīs?

Jaunās valdības deklarācijā ir lasāms solījums paaugstināt "Rīgas konkurētspēju Ziemeļeiropā, nodrošinot iespējas investēt Rīgas infrastruktūrā un izveidojot vienotu Rīgas metropoles attīstības un pārvaldības modeli".