Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +19 °C
Skaidrs
Piektdiena, 12. jūlijs
Indriķis, Ints, Namejs

Dabas daile ar tālruņa kameru

Dodoties fotogrāfa izveidotā maršrutā gar Gauju.

Laikā, kad arī Latvijā beidzot varam baudīt vasaras un silto nakšu klātbūtni, tā vien gribas doties ārpus mājas un beidzot pēc ilgā ziemas miera pavadīt laiku dabā un kustībā. Lielisks izaicinājums ir, piemēram, nakts pārgājiens. Fotogrāfs Jānis Zilvers, dodoties nakts fotogrāfiju medībās, ir parūpējies par brīvdienu galamērķi un izstrādājis ģimenēm draudzīgu pārgājiena maršrutu Gaujas Nacionālā parka teritorijā, ko ikviens var iegūt un apskatīt savā viedtālrunī.

Mīlestība pret dabu jau kopš mazotnes

Fotogrāfs un dabas entuziasts Jānis Zilvers ir dzimis siguldietis un šajā apkārtnē vairāk vai mazāk aizvadījis visu mūžu, tāpēc arī došanās pārgājienos viņam ir tuva jau kopš bērnības – arī Jāņa vecāki bija aktīvi dabā gājēji.

Zilvers uzkrājis zināšanas, ne tikai pats izstaigājot Latvijas ainaviskākās vietas, bet arī apguvis profesionālas prasmes dabas tūrisma jomā, absolvējot vides gidu un gidu kursus – tas nozīmē, ka savā paspārnē viņš var vest pārgājienos cilvēku grupas. Šobrīd tā nav viņa profesionālā darbība, taču dabas foto entuziasts savu ģimeni ved pārgājienos regulāri.

"Kopā ar ģimeni Siguldu esam izstaigājuši krustu šķērsu, tāpēc, lai sevi izaicinātu, bieži ierasto taku vietā izvēlamies doties pa gravām un dažādiem bezceļiem. Man dabā iešana saistās ar vēlmi izzināt un atklāt jauno. Uzskatu, ka arī vienas un tās pašas vietas vienmēr ir interesanti apskatīt, piemēram, dažādos gadalaikos," stāsta fotogrāfs. Arī kompānijai, garastāvoklim un pieredzei ir liela nozīme, lai uz it kā jau ierasto un redzēto paraudzītos ar "svaigu aci".

Fotogrāfija kā medijs

Fotogrāfija Jāņa Zilvera dzīvē ienāca pēc tam, kad viņš jau bija saistīts ar dabu, – tā gluži vienkārši kļuva par rīku, ar kuru Zilvers cilvēkiem var pastāstīt par to, kas notiek dabā. Kā uzsver fotogrāfs, mūsdienās iemūžināt redzēto ir kļuvis daudz vienkāršāk nekā vēl pirms dažiem gadiem, piemēram, dodoties skriet, fotogrāfam līdzi ir telefons, ar kuru iespējams "noķert" pa ceļam sastapto dabas skaistumu teju tikpat labi kā ar profesionālo kameru. Tiem, kuri interesējas par dabas fotogrāfiju, Jānis Zilvers iesaka sākt ar vienkāršu plānu – izpētīt internetā pieejamos tuvākās apkārtnes dabas objektu attēlus un mēģināt tos atkārtot saviem spēkiem. Protams, vispirms jāiemācās arī trīs svarīgāko rīku – diafragmas atvēruma (F), ISO un slēdža ātruma – mijiedarbība, taču nav jāuztraucas, ja sākumā tas neizdodas, jo mūsdienās tālrunis to spēj izdarīt arī fotogrāfa vietā.

"Fotokamera ir rīks, kas spēj aizvest uz vietām un ļauj piedzīvot mirkļus, kurus tāpat vien ikdienā nepiedzīvotu. Piemēram, arī šī pārgājiena maršruta ietvaros atklāju daudz ko jaunu, jo nakts fotogrāfija līdz šim nebija dziļāk pētīta. Var teikt, ka ikkatra fotografēšanas reize ir piedzīvojums, jo līdzi ņemtā kamera un tās mākslīgā intelekta funkcija palīdzēja saskatīt tumsas skaistumu pavisam citā veidolā," iespaidos dalās fotogrāfs. Nu jau vairāki jaunāko tālruņu modeļi piedāvā labas iespējas bildēt ne tikai gaismā, bet arī naktī. Protams, nozīme ir arī bilžu apstrādei, un arī te atrodami vairāki rīki, kas vienkārši lejupielādējami tālrunī. Tikai jāeksperimentē gan pašiem, lai saprastu, kā veiksmīgāk iemūžināt sev tīkamos skatus un sajūtas.

Maršruts arī iesācējiem

 

Lai iedvesmotu arī citus skaistu, daudzveidīgu un interesantu dabas ainavu mīļotājus, Jānis Zilvers nolēma izstrādāt maršrutu un piedāvāt to plašākai publikai. Maršrutu iespējams lejupielādēt tālrunī.

Kā atzīst Jānis, viņam pašam patīk izaicinošāki maršruti, bet, saprotot, ka to vajag iet arī naktī un, iespējams, kopā ar bērniem, maršrutam bija jābūt cilvēcīgam un pieejamam. "Es vienmēr vēlos parādīt vietas, uz kurām ikdienā parasti neaizietu. Bet, no otras puses, es gribēju parādīt zināmāko vietu attēlus, jo šīs vietas arī ir populārākās un skaistākās. Tāpēc mana ideja bija aizvest cilvēkus līdz zināmākām vietām pa nezināmākām takām," stāsta Jānis Zilvers. Viņš piebilst, ka, domājot par fotografēšanu tumsā, svarīgi saprast, ka to nevar darīt vienkārši mežā. Piemēram, taka gar Gauju nebūs labākā vieta, jo tur tumšs paliek tad, kad pie debesīm vēl ir saule. Labu nakts fotogrāfiju uzņemšanai vajadzīgas salīdzinoši atklātas vietas, lai koki neaizsegtu debesis.

"Maršruts ir vienkāršs – tas līkumo gar abiem Gaujas krastiem. Ceļš sākas pie Siguldas pilsdrupām, jo man šķita interesanti parādīt, kā šīs ēkas izskatās tumsā. Aiz pilsdrupām ceļš ved tālāk pa mazāk zināmām takām uz Gaujas tiltu, pēc tam apkārt uz Gūtmaņalu un augšā uz Krimuldas pilsdrupām, kur paveras elpu aizraujoši skati. Savukārt atpakaļceļā jādodas uz pilsētas krastu un svētku laukumu. Takas visur ir labā stāvoklī, taču ar bērnu ratiem tās gan, iespējams, nevarēs pieveikt, jo ceļā nāksies sastapties arī ar trepēm," skaidro fotogrāfs.

Lai izdotos ne tikai bildes, bet arī pats pārgājiens, tam atbilstoši jāsagatavojas. Protams, gan rūpēs par drošību, gan orientēšanos vidē un iespējām fotografēt jāuzlādē tālrunis un jāpaņem līdzi rezerves uzlādes stacija, ja iespējams. Vasarā jāatceras arī par dzeramā ūdens krājumiem, kādu uzkodu spēkam un enerģijai un pretodu līdzekli. Jāsargājas arī no ērcēm! Informācija par Jāņa Zilvera izveidoto ainavisko maršrutu atrodama šeit: https://www.viewgpx.com/ route/BKUEBvGz. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Ko atvest ciemkukulī no Aragonas?

Kalnainajai Aragonai nav jūras robežas. Tāpēc tās kulinārijā lielākā nozīme tiek pievērsta gaļai – īpaši jēra, bet netiek noniecināts arī liellops, trusis, vista. Bieži gaļa tiek pasniegta grilēta vai...

Vides Diena

Vairāk Vides Diena


Tūrisms

Vairāk Tūrisms


Ceļošana

Vairāk Ceļošana


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena