Ir pagājuši astoņi pilni mēneši, kopš esam eirozonā. Kā vērtējat šo laiku?
Jūs jau zināt, ka viena no lielākajām problēmām ir tā, ka eiro tika ieviests valstīs ar atšķirīgu ekonomikas attīstības līmeni. Tā bija liela kļūda.
Tie, kas ir turīgi, kļūst vēl turīgāki, bet nabadzīgie kā bija nabagi, tā paliek?
Tas ir, kā Bībelē teikts: kam ir, tam tiks dots, un kam nav, no tā atņems pēdējo. Skan jocīgi, diemžēl tagad tā ir... Bagātākās valstis nestāv uz vietas - arī attīstās, un sasniegt viņu līmeni varam tikai tad, ja ir ļoti mērķtiecīga straujas attīstības politika.
Pirms gada politiķi solīja, ka eiro ieviešana veicinās investīcijas, būs ātrāka izaugsme, jutīsimies drošāk... Nekā tāda nav. Te gan jāsaka, ka šis gads arī nav nekāds vienkāršais - notikumi Ukrainā nav ekonomiku stimulējoši, arī eirozonas stāvoklis nav no spīdošākajiem, jo arī pašiem savu problēmu pietiekami daudz. Grieķija un Kipra joprojām nav pilnībā pārvarējušas krīzi.
Taču, ja runājam par eiro ieviešanas pozitīvajiem aspektiem, vienīgais, kas šobrīd skaidri redzams, ka ir ērti braukt pa Eiropu, nemainot valūtu. Taču atkal -, ja gribat ceļot vai veidot biznesa attiecības ar uzņēmumiem ārpus ES, nauda tāpat jāmaina.
Arī ES ietvaros naudu tomēr nākas mainīt, piemēram, braucot uz Lielbritāniju.
Jā, tajā skaitā arī uz Zviedriju, Dāniju... Tā ka pagaidām eiro ieviešanas rezultāti grūti vērtējami.
Plašāk lasiet intervijā Jāatīstās straujāk, bet... trešdienas, 3.septembra, laikraksta Diena 3.lpp.!
nabagu mamma
Zuka
Un kā tad tur