Kā paziņojis ASV valsts sekretāra vietnieks Eiropas jautājumos Maikls Mērfijs, pretējā gadījumā Eiropa riskē palikt vienatnē pret tādiem draudiem kā Krievija. ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas pārstāvis arī piebildis, ka gadījumā, ja ES normatīvi netiks mainīti, eiropiešiem nāksies izdarīt izvēli starp "atteikšanos no pasaulē labāko tehnoloģisko iestrāžu izmantošanas" un sava bruņojuma izstrādi.
Runa ir par pastāvīgo strukturēto sadarbību aizsardzības jomā (PESCO) un topošo Eiropas Aizsardzības fondu, kuram laikā no 2021. gada līdz 2027. gadam paredzēts piešķirt 13 miljardus eiro, un jau ir izvēlēti 34 ieroču un bruņojuma izstrādes projekti PESCO ietvaros, ar kuru īstenošanu nodarbosies fonds. Iecerēts, ka ieroči, kā nonāks Eiropas armiju rīcībā, tā arī tiks eksportēti.
Projektā nav paredzēta ārpus ES esošo valstu (lasiet – ASV) kompāniju līdzdalība. Pirmkārt, eiropieši vēlas, tēlaini izsakoties, atstāt naudu ģimenē, bet, otrkārt, ASV pastāv dažādi ieroču un militāro tehnoloģiju eksporta ierobežojumi, kas atklāti tiek izmantoti politiskiem mērķiem. Rezultātā ASV valdība var kā neļaut izmantot eiropiešiem savus risinājumus, tā aizliegt gatavās produkcijas pārdošanu tai vai citai valstij, ko Eiropa atsakās pieļaut.
Ilgākā laikā, ja iniciatīva izrādīsies veiksmīga, ES ir labas izredzes kā ievērojami samazināt atkarību no ASV ieroču un bruņojuma piegādēm, tā palielināt daļu starptautiskajā tirgū. Pretēji skeptiķu apgalvojumiem tas nav nereāli, turklāt piemērs, kā kopīgiem spēkiem radīt Eiropas kompāniju, globālas industrijas līderi, ir visu acu priekšā un saucas Airbus.
Pirms piecdesmit gadiem, kad tika izveidots aviobūves gigants, par tā nākotni pastāvēja pat vairāk skepses, nekā par vienoto Eiropas militāri rūpniecisko kompleksu pastāv šodien. Un, ja tagad šķiet smieklīga tēze, ka Eiropas lidmašīnas nekad nespēs konkurēt ar Boeing, tad kamdēļ lai pēc dažiem gadu desmitiem nešķistu smieklīgi arī tādi paši apgalvojumi par Eiropas ieroču ražotājiem?
Cits jautājums ir, vai apvienotajai Eiropai pietiks spēka turēties pretim ASV spiedienam, jo šajā gadījumā runa ir ne tikai par miljardiem, bet arī par Eiropas stratēģisko neatkarību, turklāt galvenokārt tieši no ASV.
Summa nemainās
trusis nejaukais
Irlielāmērāticams