ASV un vēl vairākas rietumvalstis arī ir skaidri likušas saprast, ka Sīrijas atjaunošanā piekritīs piedalīties tikai tad, ja politiskie procesi valstī kļūs tām pieņemami un pāries ANO kontrolē. Virkne preses izdevumu tikmēr norāda, ka kategoriski nepieņemama ir pat doma par rietumu līdzekļu piesaistīšanu tādas valsts atjaunošanai, kurā atrodas Krievijas bruņoto spēku bāzes, un kuras valdība ir izteikti prokrieviska un nekādi nav nosaucama par demokrātisku.
Kopumā jautājums ir izraisījis tik plašu rezonansi, ka tam pievērsušies arī vairāki Krievijas valsts kontrolē esošie plašsaziņas līdzekļi. Pēdejie apgalvo, ka oficiāli sadarbības aicinājumi rietumiem tiek izteikti tādēļ, lai "mūsu partneri", kā Krievijā ar ironijas pieskaņu dēvē rietumvalstis, vēlāk nepiesavinātos Sīrijas atjaunotāju laurus. Tāpat tiek norādīts, ka veiksmīgu Sīrijas atjaunošanu Krievija varēs izmantot veiksmīgai politiskajai pašreklāmai starptautiskajā arēnā, līdzīgi kā ASV izmanto tā dēvēto Māršala plānu.
Daļa taisnības ir abos šajos viedokļos. Rietumvalstīm tiešām nenāk ne prātā piedalīties Sīrijas valdības kontrolē esošo teritoriju atjaunošanā, kamēr tur pie varas atrodas Bašāra el Asada režīms, bet Krievijai nepietiek resursu kara sagrautās valsts vairāk vai mazāk pieņemamai atjaunošanai.
Tajā pašā laikā neviens nav teicis, ka Maskava grasītos padomju stilā sākt piešķirt vērienīgu ekonomisko palīdzību "brālīgajai sīriešu tautai".
Cik noprotams no Krievijas amatpersonu izteikumiem, Sīrijas atjaunošanu paredzēts padarīt par pilnvērtīgi kapitālistisku pasākumu, kur Maskavas galvenais ieguldījums būs nevis finanšu un citi resursi, bet gan ietekme uz Sīrijas valdību un spēja novadīt pašu atjaunošanas procesu.
Lai arī nekāda oficiāla Sīrijas atjaunošanas plāna joprojām nav, un nav arī pat zināms, kad tāds varētu parādīties, neoficiāli tiek uzskatīts, ka tā pamatprincipi būs apmēram sekojoši. Ja ļoti vienkāršoti, tad Krievija garantē ieinteresētajām privātajām kompānijām tām izdevīgus ilgtermiņa līgumus ar Sīrijas valdību, pretīm prasot nofinansēt, piemēram, kāda ceļa, skolas, vai vēl kā cita atjaunošanu. Shēma arī nav unikāla, jo līdzīgā situācijā jau atrodas krietns skaits pasaules valstu, tikai to atjaunošana vai attīstīšana notiek nevis Maskavas, bet gan citu galvaspilsētu vadībā.
Interesentu nopelnīt Sīrijā netrūkst, īpaši aktīvas šajā ziņā ir Ķīnas kompānijas, un tas ļauj Krievijai uzskatīt, ka iecere kopumā ir realizējama. Cits jautājums jau ir, ka šī pagaidām neoficiālā plāna ietvaros atjaunotājus maz interesēs kā oficiālās Damaskas, tā sīriešu viedoklis par to, kas viņiem īsti nepieciešams.
Pipars
asiņainais rokasspiediens
Džūlija