Ekonomikas konsultāciju un pētniecības uzņēmuma Capital Economics galvenā ekonomiste Dženifera Makjūena norādījusi, ka Latvijas gadījums atklājis Eiropas banku sistēmas kontroles nepietiekamību.
"Satraucoši ir tas, ka Latvijas centrālā banka tādu vai citādu iemeslu dēļ, iespējams, to nav pamanījusi," uzskata Makjūena. "Manuprāt, tam jānoved pie tā, ka tiek pārskatīta uzraudzības īstenošana."
Savukārt Prāgas Starptautisko attiecību institūta galvenais pētnieks Marks Galeoti izteicies, ka, lai gan Eiropas valstis un institūcijas, iespējams, vēlētos padarīt noteikumus stingrākus, īstermiņā tās, visticamāk, vēlēsies skandālu apslāpēt.
Tās nevēlas pārāk bargi sodīt Latviju, kamēr tā cenšas attīrīt savu finanšu sektoru. Turklāt arī citas valstis nav perfektas savu banku uzraudzībā, norādījis Galeoti.
Informācija par naudas atmazgāšanu, tostarp, piemēram, 2014.gadā atklātībā nonākusī lieta, kas pazīstami kā Laundromat, liecina, ka lielas netīrās naudas summas plūdušas arī caur Londonas un Frankfurtes bankām.
Galeoti piebildis, ka neatkarīgi no tā, kā vērtē Latvijas spēju izmeklēt šīs lietas, uzsvars uz caurskatāmību ir laba lieta. "Tā ir progresa pazīme," atzīst eksperts.
zvirbulēns
Logičeskijs
Buba