Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Otrdiena, 19. novembris
Liza, Līze, Elizabete, Betija

Ģimenes ārste: Ar e-veselību mediķiem uzspiesta ļoti vāji izstrādāta un nedroša sistēma

Pievienot komentāru

0/1000 zīmes
argh!
a
Lai kritizētu šo sistēmu, vajadzēja konkrēti uzskaitīt problēmas. Man kā IT izstrādātājam šis raksts nedod absolūti nekādu informāciju, kas konkrēti ir vainas esošajai sistēmai. Ja tā ir lēna - datora nomaiņa, interneta tīkla un servera uzlabošana to izlabos - Latvijā ir tikai 2 miljoni iedzīvotāji un milzīgas tehniskās investīcijas nevajadzēs veikt ļoti ilgi. Formalitātes ir ierēdņu darba sastāvdaļa - ārsti ir valsts ierēdņi un šīs formalitātes ir ar milzīgiem plusiem - ar elektroniskajām receptēm pazūd iespēja ārstiem izrakstīt kreisās receptes un slimības lapas un parādās ĀRSTU KONTROLES IESPĒJAS - TAS IR LABI, jo ārstiem algas maksā valsts - NO IEDZĪVOTĀJU NODOKĻIEM! Sistēma tika pabeigta 2015 gadā un kā var noprast, tad tikai 2018. gada janvārī palika obligāta visiem - izskatās, ka 99% - tā ir pašu ārstu vaina, ka pielāgojas tikai pēdējā brīdī un tikai tad, kad obligāti un neko neplāno uz priekšu, jo varēja zust iespēja kreiso slimības lapu un recepšu izrakstīšanai.
argh!
a
Un vēl - nevar būt, ka tikai e-veselība, kas tiek glabāta ar pārējām IT sistēmām ir nedroša - ja e-veselība ir nedroša, tad nedrošas ir visas sistēmas, kas atrodas ar e-veselību vienā un tajā datu centrā, bet es neesmu dakteris un nenodarbojos ar valts IT sistēmu pārbaudi, lai izdotu atzinumus, ka tās ir nedrošas sistēmas... :D mani interesē kā šī daktere nonāca pie šāda secinājuma par šīs konkrētās IT sistēmas drošību - nevar būt, ka dakteriem jau 40 gadus atpakaļ jaunajiem dakteriem mācīja IT sistēmu drošības pamatus... :D Domāju, ka man vajag papildināt savas zināšanas IT, papildus izmācoties par dakteri... jo izrādās, ka ģimenes ārstiem ir tāda kompetence bez jebkādu testu veikšanas dot atzinumus par IT sistēmu drošību... vienkārši ģeniāli :))
  • 1
  • 0
argh!
a
PS Neesmu šīs IT sistēmas izstrādātājs, bet kā IT sistēmu izstrādātājam...
  • 0
  • 0
Neslāvs
N
Kādēļ tai ārstelei mutē ir iebāzts okupantu TV kanāla mikrafons. Nez interviju ar' sniedza okupantu nevalodā ?
indulis
i
Ar problēmām e-veselības darbībā sastapos jau pagājušo gadu, kad elementāras receptes rakstīšanā laiks bija uz pusi ilgāks. Aptiekā vispār bija atkārtoti jāatnāk pēc pusstundas, lai pārāk nekavētu rindu ar parastajām receptēm. Kāpēc piespiedu "brīvprātīgi" bija jāievieš? Būtu ES jāatmaksā miljoni, kas jau bija sabiruši piejaucēto savējo IT darboņu kabatās. Termiņi spieda! Bet mani vairāk uztrauc ne jau streipuļojošā sistēma. Pēc tās kvalitātes var spriest ka mūsu drošība tajā ir iesācēja e- pasta līmenī.
MM
M
Izskatās, ka e-veselības programmētājiem rokas aug no d!rsas, bet varbūt no turienes aug rokas pasūtītājam - ministrijai...? Vienalga, nebrīnīšos ja e-veselībā būs atstāts caurums pa kuru drīzumā Neo_2 izpumpēs jebkura pacienta slimības vēsturi, jo nez vai pietiks naudas, lai samaksātu kvalitatīviem programmas testiem. Un vēl iespējams šis caurums tur būs atstāts apzināti...
atbilde->lauki
a
Par paaugstinātu drošību vari nesapņot, visi būs aiz vienas atslēgas, cik tizli / netizli saprogrammētas - to mēs redzēsim. Ārsts sistēmu uzsāk lietot kad grib, ne jau viņam jātestē drošība un iespējas. Priekš tā ir speciāli noalgota darba grupa, vēlams ar reāli strādājošiem ārstiem, kas dod padomus. Izmaksas sensitīvu sistēmu testēšanai jāparedz iepirkumā. Ieguglē "ethical hacking". Ko es darītu ar slimības vēsturi? Starp 2 cilvēkiem, kur pirmajam ir hroniska kaite, izvēlētos otro. :)
  • 3
  • 0
lauki
l
Un ko tu darītu ar pacienta slimības vēsturi? Centieni pēc izdomātas ideālas sistēmas ir tas pats, kas katru dzīvokli nostiprināt ar bruņotām durvīm un logiem. Normāli būtu, - ja kādu interesē paaugstināta drošība, vēsturi ievieto aiz atslēgas. Problēmas rodas, galvenokārt tāpēc, ka daudzi ārsti uzsākšanu atlika līdz pēdējam brīdim un tad problēmas izlīda laukā pa visām spraugām vienlaicīgi. Nepaies ne mēnesis, kad bez supertestiem viss stabilizēsies. Jocīgi, ka raksta autore stāsta, ka zāļu iegādei vajadzīgs e-receptes ciparu numurs. Nupat pārliecinājos, ka e-recepte aptiekā ir redzama vienkārši ievadot klienta personas kodu.
  • 3
  • 2

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Neaizmirst par trūcīgākajiem

Sabiedrības labklājība ir tēma, par kuru tiek runāts gan mūsu valsts svētkos, gan ikdienā. Bieži tiek spriests, kā labklājības aspektā Latvija izskatās uz abu pārējo Baltijas valstu fona un uz kopēj...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē