Labklājības ministrija pievērsusi uzmanību daudzu vecāku problēmai nodrošināt bērna pieskatīšanu, ja jāstrādā tad, kad bērnudārzs slēgts.
Jā, esam apzinājuši, ka tādu vecāku, kas strādā nestandarta darbalaiku un kuru bērni ir vecumā no gada līdz septiņiem gadiem, ir apmēram 50 tūkstoši. Bērnudārzi parasti strādā no 7 rītā līdz 7 vakarā. Šis Labklājības ministrijas projekts tiek īstenots kā sociāls eksperiments ar ES finansējuma atbalstu. Sadarbībā ar darba devējiem tiem darbiniekiem, kas strādā netipiskajā darba laikā un kuriem ir bērni vecumā līdz septiņiem gadiem, tika nodrošināta subsidēta bērnu pieskatīšana. Šis pakalpojums bija pieejams 10 mēnešu periodā. Tā ietvaros mainījās līdzfinansējuma proporcija, lai saprastu, kāds būtu optimālais līdzfinansējuma mehānisms un apjoms. Pirmos četrus mēnešus projekts simtprocentīgi apmaksāja bērnu pieskatīšanu, tad 5., 6. mēnesī nāca darba devēja un darba ņēmēja līdzfinansējuma daļa. 80% maksāja no projekta, 20% sedza darba devējs un darbinieks. Beigu posmā 60% izmaksu sedza projekts, 40% bija darba devēja un darba ņēmēja daļa.
Kā maksājums sadalījās starp darba devēju un ņēmēju?
Bija uzņēmumi, kuri saviem darbiniekiem sedza visu šo līdzmaksājuma daļu, valsts budžeta iestādes no savas puses neko nesedza – tam budžetā nauda nebija paredzēta, līdz ar to bija īpaša vienošanās ar Eiropas Komisiju, ka tajā gadījumā darbinieki paši sedza visu līdzfinansējumu. Tomēr projekts un pētījums parāda to, ka labākais mehānisms ir tad, kad ir kaut kāda līdzatbildība visiem, proti, ja pakalpojumu līdzfinansē gan darba devējs, gan darba ņēmējs. Tad ir arī lielāka visu pušu interese par rezultātu.
Visu interviju lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 8. marta, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!