Viņš norādīja, ka "Rail Baltica" ir gan liels izaicinājums, gan liela iespēja Latvijas kravu un pasažieru pārvadājumiem, taču, lai tas strādātu un Latvijas tautsaimniecība būtu ieguvēja, ir nepieciešami savienojumi. Vitenbergs skaidroja, ka tas ir Salaspils intermodālais kravu terminālis, kurā no visas valsts teritorijas varētu gan vest, gan saņemt preces no "Rail Baltica".
"Ir jābūt savienojumam arī ar Rīgas ostu. Šobrīd uz Eiropas Savienības (ES) fondiem ir attiecināmas tās izmaksas, kas ir saistītas ar pašu "Rail Baltica" trasi. Taču nav vienošanās, ka varētu finansēt savienojumus ar infrastruktūras objektiem. Tas ir mūsu uzdevums meklēt iespējas - vai tā būtu publiskā un privātā partnerība vai kaut kas cits -, kā mēs varētu veidot savienojumus ar ostām," stāstīja Vitenbergs, piebilstot, ka no pašlaik pieejamā finansējuma tas nav iespējams, bet "mēs bez šiem savienojumiem nevaram".
Satiksmes ministrs skaidroja, ka pēc "Rail Baltica" trases pabeigšanas varētu sākties otrā kārta un varētu skatīties arī uz ES līdzekļiem.
"Problēma savukārt ir tā, ka tas varētu būt pēc salīdzinoši ilga laika termiņa. Mēs būtu ieguvēji, ja tas būtu uzreiz, un mēs nekavējoties varētu izmantot visu potenciālu, ko var sniegt šāda līnija," uzsvēra Vitenbergs.