Šodien aprit gads kopš Apvienoto Nāciju Organizācijas Ģenerālajā asamblejā tika pieņemts Globālais līgums par bēgļiem, lai atvieglotu valstīm slogu, ko rada lielais migrantu pieplūdums, lai radītu likumīgus migrācijas ceļus un vairotu bēgļu iespējas paļauties pašiem uz sevi.
"Laikā, kad tiek uzbrukts tiesībām uz patvērumu, kad bēgļiem tiek aizvērtas tik daudzas durvis un kad tik daudzi migrantu bērni tiek aizturēti un nošķirti no ģimenēm, mums no jauna jāapstiprina viņu cilvēktiesības," Globālajā bēgļu forumā Ženēvā sacīja Gutērrešs.
Uz šo ANO pasākumu sapulcējušies vairāk nekā 1000 valdības pārstāvju un uzņēmēju, lai apspriestu Globālā līguma par bēgļiem īstenošanu.
Gutērrešs sacīja, ka pienācis laiks atteikties no atbalsta modeļa, kura rezultātā pārāk bieži bēgļu dzīves tiek apturētas uz daudziem gadiem, viņi tiek ieslodzīti nometnēs un nespēj neko sniegt sabiedrībai vai piedzīvot pašizaugsmi.
Saskaņā ar ANO Bēgļu aģentūras aplēsēm pasaulē bez savām mājām palicis 71 miljons cilvēku, no kuriem 25 miljoni ir bēgļi ārpus savas valsts.
Vācijas ārlietu ministrs Heiko Māss aicināja taisnīgāk sadalīt bēgļus pa valstīm.
"No šīs pasaules valstīm tikai 20% ir gatavi uzņemt bēgļus," norādīja Vācijas ministrs.
Deviņas no desmit valstīm, kas uzņem visvairāk bēgļu, ir zemu vai vidēju ienākumu valstis, viņš piebilda.
Rūpnieciski attīstītajām valstīm ir jādara vairāk, uzsvēra Māss.
"Mums nepieciešamas starptautiskas stipendiju programmas, kas dod bēgļiem iespēju pielietot savas prasmes," mediju grupas "Madsack" ziņu redakcijai (RND) norādīja Māss.
Viņš pauda viedokli, ka Vācija pēdējā laikā ir uzņēmusies daudz vairāk atbildības nekā citas valstis.
Tajā pašā laikā Vācijas attīstības ministrs Gerds Millers norādīja, ka bēgļus iespējams daudz efektīvāk atbalstīt valstīs, kurās viņi ieradušies, un viņu izcelsmes valstīs.
"Tādēļ tas ir skandāls, ka ANO Bēgļu aģentūra šogad saņēmusi tikai nedaudz vairāk par pusi no līdzekļiem, kas tai nepieciešamas savam darbam," sacīja Millers.
ļuļa
Seska Smaka
Pietiek ņirgāties