Kinozinātniece un profesore Inga Pērkone (53) izdod pētījumu par aktieriem kino un stāsta par varoņu saistību ar Lāčplēsi, kā arī rētu un Pāvula asaras nozīmi.
"Mēs gribējām izmainīt pasauli, bet pasaule izmaina mūs" – tapusi dokumentālā filma par trim matainiem kungiem, kuri arī ir sava laikmeta zīme. Divi no viņiem – mūzikas žurnālists Uldis Rudaks (52) un mūziķis Raimonds Lagimovs jeb Dambis (51) satiekas SestDienas sarunā, lai apspriestu gan šo, gan aizgājušo laiku, pieaugšanu, brīvību un pienākumus.
Pasaule un cilvēki mainās ne tikai šajā ārkārtas situācijas laikā. Aizvakar vēl aizliegtais un nepieņemamais ienāk ikdienā un pakāpeniski kļūst par normu, jo cilvēki alkst brīvības un svaigu asiņu. Ir taču jāpietiek veselajam saprātam, kas kā prožektors izgaismo ceļu un katram pašam ļauj saprast, kur spert kāju, lai neiekristu aizā.
Viens no visprominentākajiem Krievijas kinokritiķiem Antons Doļins (44) par kino un presi kā kolektīvu un ķermenisku pieredzi, Putina viena piemēra paņēmieniem un Krievijas dilemmu pandēmijas sakarā.
Ļoti iespējams, ka, izejot cauri šai krīzei, mainīsies tik daudz kas, ka mēs to pat nevaram tagad iedomāties, saka kontemplācijas skolotājs Juris Rubenis un vienlaikus uzsver: šis var kļūt arī par īsto brīdi patiesai sevis atklāšanai un atbildēm uz dzīves lielajiem jautājumiem.
Vēl joprojām redzu pretrunu teorētisko ideju un prakses apvienošanā, atzīst lietuviešu režisors Karolis Kaupinis. Viņš 2012. gadā Viļņas Universitātes komparatīvās jeb salīdzinošās politikas zinātņu maģistra grādu ieguvis, veidojot teorētisku filmu par brīvības jēdzienu Baltijas valstīs atmodas periodā. Vēlāk Viļņā dzimušais režisors uzņēmis godalgotās īsfilmas Trokšņotājs/The Noisemaker (2014) un Pieskatīšana/Watchkeeping (2017). Abi darbi izrādīti arī festivālos Latvijā.
Latvijā cilvēki ļoti labvēlīgi un ieinteresēti izturas pret filmēšanu, stāsta studijas Forma Pro Films producents Igors Proņins. Jau 2. martā dažādās Latvijas vietās – Gaujas Nacionālajā parkā, Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā un citur – sāksies un piecas nedēļas turpināsies studijas jaunās pilnmetrāžas spēlfilmas Warhunt filmēšana.
Komponists Pauls Dambis un viņa aizsāktais jaunais folkloras vilnis savulaik bija īsta latviešu koramūzikas revolūcija. Viņa ceļš: no atzīta komponista, Komponistu savienības priekšsēdētāja un tās partijas sekretāra, kuram nācies dažādi izlocīties nomenklatūras priekšā, līdz Vācijas mazpilsētas ērģelniekam un relaksētam, bet joprojām radošam vecmeistaram, kura mūža ieguldījumu šomēnes cildinās ar Latvijas Lielo mūzikas balvu.
Karš Ukrainā turpinās jau sešus gadus, ilgāk nekā Pirmais un Otrais pasaules karš, – stāstot par savu jauno filmu Ukrainas frontē bez pārmaiņām (operatori Jānis Indriķis un Ģirts Straustiņš), kuru 18. februārī rādīs LTV, atgādina žurnālists, filmu studijas Skuba films vadītājs Sandijs Semjonovs.
Tagad es būtu laimīgs to vien darīt – stāstot par savu pētniecības darbu, Nobela prēmijas laureāta Josifa Brodska atdzejojumiem angļu un latviešu valodā, saka valodnieks, filoloģijas doktors Jānis Veckrācis, dzejā pazīstams ar pseidonīmu Jānis Vādons.
Režisors Uģis Olte par to, ka labas lietas dzimst no vēlmes braukt vienā busiņā, kāpēc svarīgi ne tikai to aktu zīmēt, bet arī veikt un kā atrast savus īstos cilvēkus.
Dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce par lavīšanos pie savas neredzīgās vecvecmāmiņas, sadomazohismu profesijā, rakstnieka bloku un idejām, kuras nav bail atklāt.
Par klusuma garšu un ieskatīšanos sevī, par to, kāpēc arī dzērves teritoriju vajag cienīt un kā no šokolādes nonākt līdz dzīves algoritmiem, sarunājas kontemplācijas skolotāja un Elijas nama saimniece Inga Rubene un "literatūrists" Gustavs Terzens.