Apjomīgā genoma pētījumā noskaidrots, ka ilgo aukstuma periodu pārdzīvojuši tikai Dienvideiropā mītošie cilvēki, kam vēlāk pievienojušies jauni kaimiņi.
Pirms 120 gadiem ASV prezidents Teodors Rūzvelts parakstīja rīkojumu, piešķirot nacionālā rezervāta statusu Floridas austrumos esošajai Pelikānu salai un liekot pamatus dabas rezervātu sistēmas izveidei. Pašlaik šajā sistēmā ir jau 568 dabas rezervāti.
Pirms 85 gadiem Saūda Arābijas austrumos no kāda naftas urbuma sāka plūst tik daudz naftas, ka kļuva skaidrs: melnā zelta komerciālā ieguve šajā vietā atmaksāsies. Tobrīd gan reti kurš nojauta, ka uzietas lielākās naftas atradnes pasaulē.
Kas gan tas ir par "zvēru", kas piespieda milzīgo korporāciju Google izsludināt "sarkanā koda" trauksmi bailēs par plaši lietotās meklēšanas programmas izspiešanu no tirgus? Kas pirmoreiz par savas profesijas nākotni liek aizdomāties juristiem, tekstu autoriem un pat dzejniekiem? Iepazīstieties – tas ir ChatGPT jeb jaunais sarunbots, kas dažu mēnešu laikā jau paguvis sevi pierādīt.
Mazliet vairāk par diviem mēnešiem atlicis līdz brīdim, kad Lielbritānijas pilsētā Liverpūlē, spožām gaismām pielieta, skatītājiem tiks atklāta starptautiskā dziesmu konkursa Eirovīzijas lielā skatuve.
Pētot dižpārdokļu statusu ieguvušo filmu sarakstus, nevar nepamanīt, cik bieži to augšgalā nonāk darbi par slepkavībām, noziegumiem un to izmeklē šanu.
Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) iniciatīva pētīt veidus, kā Krievijas un Baltkrievijas sportisti varētu startēt Parīzes olimpiādē, izsaukusi plašu rezonansi pasaulē, tostarp arī Latvijā.
Seno ēģiptiešu balzamēšanas prasmes patiesi ir apbrīnas vērtas, jo mumificēto valdnieku mirstīgās atliekas saglabājušās tūkstošgadēm ilgi. Beidzot zinātnieki noskaidrojuši, no kā veidots laika pārbaudi izturējušais maisījums.
Pirms 175 gadiem Londonā tika publicēts Kārļa Marksa un Frīdriha Engelsa sacerētais Komunistiskās partijas manifests – politisks pamflets ar apgalvojumu, ka visa pasaules vēsture ir nebeidzama šķiru cīņa, kas neizbēgami noslēgsies ar proletariāta uzvaru.
Kibernoziedznieki kļūst arvien radošāki un bīstamāki, taču tieši tāpat meistarībā aug arī tie, kas pret viņiem cīnās. Tā ir nemitīga sacensība – kura puse ātrāk izdomās kaut ko jaunu, lai uzbruktu vai aizstāvētos.
Ne jau tikai cilvēki mēdz izlutināt savus pēcnācējus, tādējādi pārlieku noslogojot paši sevi. Zobenvaļu mātes tik ļoti rūpējas par saviem dēliem, ka tikpat kā pilnībā upurē pašas savu dzīvi.
Pirms 390 gadiem itāļu zinātnieks Galileo Galilejs pēc pāvesta Urbāna VIII rīkojuma ieradās Romā, lai stātos Svētās inkvizīcijas priekšā. Lai izvairītos no bargāka soda, viņam nācās atteikties no paustā atbalsta heliocentriskajam Saules sistēmas uzbūves modelim, kas Romas katoļu baznīcas ieskatā bija pretrunā ar Bībelē rakstīto un tādēļ vērtējams kā ķecerība.
Lietuviešu virtuves lepnums cepelīni, nevienam nemanot, tapuši par gana populāru ēdienu arī Latvijā. Tiesa, latvieši tos drīzāk pasūtīs, nevis gatavos paši. SestDiena meklē skaidrojumu, kas šajā ēdienā tik sarežģīts, un kāpēc tas tomēr tik veiksmīgi iegūlis arī mūsu ēdienkartē
Netālā nākotnē Saule sastapsies ar kādu ļoti tālu viesi – Kilimandžāro kalna izmēra komētu, kas, metot līkločus ap planētām, dodas tieši mūsu zvaigznes virzienā.