Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +6 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Pēteris Strautiņš

Būt prasīgākiem

Analizējot un runājot par Latvijas mediju piedāvāto saturu, asākās diskusijas un skaļākie skandāli līdz šim bijuši saistīti ar nepietiekamu finansējumu, kura dēļ pietrūkst oriģinālsatura vai nav iespējas nopirkt tiesības pārraidīt, piemēram, populārus sporta vai kultūras dzīves notikumus. Daudz diskutēts par to, cik liela daļa jāatvēl izklaidei, cik tā dēvētajai nopietnajai kultūrai; tāpat runāts par nepieciešamību vairāk popularizēt pašmāju zinātnes sasniegumus, labos piemērus uzņēmējdarbībā utt. Taču cik daudz uzmanības Latvijas mediji ikdienā pievērš tādai nopietnai tēmai kā ekonomika un finanses?

Strautiņš: Imports aug un augs straujāk par eksportu

"Eksports auga, pateicoties gan labiem apstākļiem eksporta tirgos, gan investīcijām eksporta nozarēs," norāda Luminor ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, skaidrojot, ka imports augs straujāk.

Strautiņš: Latvijas ekonomika sekmīgi pārcieš eksperimenta trusīša lomu

Papildinātie un precizētie IKP dati vienmēr ir bagātīga lasāmviela, šoreiz arī atskaite par kārtējo savdabīgo eksperimentu, kas ar mūsu ekonomiku ir veikts šogad (it kā eksperimentu jau nebūtu bijis gana!). Galvenā ziņa šodien - ir nedaudz paaugstināts vērtējums par IKP izmaiņām starp pirmo un otro ceturksni, no 0,4% līdz 0,6%.

Strautiņš: Mākoņu pārpilnība un ES fondu izsīkšana bremzē patēriņu

Mazumtirdzniecības apgrozījums jūlijā pieaudzis pavisam nedaudz, par 1,3% gada griezumā un par 0,4% pret iepriekšējo mēnesi. Taču krasi atšķirīgi bijuši rezultāti dažādās preču grupās. Ticams skaidrojums tam, ka nepārtikas preču pārdošana pieauga par 4,6%, bet pārtikas — samazinājās par 3,9%, ir laika apstākļi.

Strautiņš: Algu pieaugums atkal paātrināsies

Algu pieauguma temps 2.ceturksnī krasi piebremzējās un gada griezumā bija vājākais kopš 2010.gada. Iedziļinoties detaļās, izrādās, ka tas lielā mērā varētu būt saistīts mainīgu uzņēmumu pieeju nodokļu maksāšanai un nostrādātā laika reģistrēšanai. 2.ceturksnī salīdzinājumā ar laiku pirms gada algas par nostrādāto stundu ir augušas par 3,3%, vidējai bruto algai par pilnu slodzi sasniedzot 838 eiro.

Strautiņš: Celtniecība samazina izaugsmes tempu uz pusi

Ekonomikas pieauguma temps 2.ceturksnī gada griezumā saglabājās tāds pats kā 1.ceturksnī jeb 2,1%, runājot par sezonāli neizlīdzinātajiem datiem. Izaugsme sarukusi no 1,5% līdz nieka 0,7% sezonāli izlīdzinātajos datos, kuriem it kā labāk jāparāda patiesā tendence. Var gan jautāt, cik pie mūsdienu plūstošās darbu kārtības un nepārtrauktas atrašanās saziņā ar kolēģiem un partneriem vēl ir svarīgs darba dienu skaits.

Strautiņš: Reeksporta īpatsvars ārējā tirdzniecībā turpina samazināties

Centrālās statistikas pārvaldes ziņojums par ārējo tirdzniecību maijā sākas uz pieticīgas nots, vēstot, ka ārējās tirdzniecības apgrozījums pret aprīli pieaudzis tikai par 0,6%. Iepazīstoties ar lietas būtību, izrādās, ka dati ir visnotaļ iepriecinoši. Īpaša uzmanība, bez šaubām, ir veltāma eksporta datiem.

Strautiņš: Sākam atvadīties no saldās deflācijas

Cenu līmenis maijā gada griezumā samazinājās par 0,8%, tāpat kā iepriekšējā mēnesī. Taču nav šaubu, ka tas ir bijis dziļākais punkts deflācijas periodā, kuru izraisīja globālais izejvielu cenu kritums kopš 2014.gada. Jau jūnijā deflācija gada griezumā noteikti ir mazāka, bet jūlijā varētu atgriezties inflācija.

Strautiņš: Latvijai ir lēni augoša, bet daudzsološa ekonomika

Pēc sākotnēji izziņotajiem IKP datiem šķita, ka Latviju gadu mijā piemeklējusi tā saucamā tehniskā recesija jeb IKP samazināšanās divos ceturkšņos pēc kārtas, kaut pavisam nedaudz, un ekonomikas pieaugumam gada griezumā paliekot pozitīvam. Tas tomēr nav noticis. Vienlaikus jāatzīst, ka pieauguma temps nav tāds, ar ko varētu īpaši lepoties.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide