Līdz 13.septembrim Pakistāna ziņojusi par 84 savvaļas poliomielīta vīrusu izraisītiem saslimšanas gadījumiem, 2010.gadā tādā pašā laika posmā bija informācija par 48 saslimšanas gadījumiem. Pakistānā šogad konstatēts arī vienīgais trešā tipa poliovīrusa gadījums Āzijā. Pakistānā cirkulējošais pirmā tipa savvaļas poliovīruss ģenētiski saistīts ar vīrusu, kas izolēts Ķīnā.
Ķīna septembra sākumā ziņoja par pirmā tipa savvaļas poliovīrusa konstatēšanu. Līdz 13.septembrim Ķīna paziņojusi par septiņiem saslimšanas gadījumiem ar savvaļas poliomielīta vīrusu.
Pēc PVO datiem pasaulē līdz šā gada 13.septembrim reģistrēti 380 savvaļas poliomielīta vīrusu izraisīti saslimšanas gadījumi 16 valstīs. Pašlaik par endēmiskajām valstīm tiek uzskatīta Pakistāna, Afganistāna, Nigērija, Indija. Ķīnā reģistrēts uzliesmojums, bet ievestie gadījumi reģistrēti desmit Āfrikas valstīs - Kongo, Čadā, Kotdivuārā, Burkina Faso, Malī, Gvinejā, Angolā, Nigērā, Gabonā. Pērn savvaļas poliovīrusu ievešana izraisīja lielu poliomielīta uzliesmojumu Tadžikistānā, kam sekoja infekcijas ievešana Kazahstanā, Turkmenistānā un Krievijā.
Latvijā 2002. gada 22.jūnijā, pierādot augstu imunizācijas aptveri un efektīvu epidemioloģisko uzraudzību, tika sertificēta kā no poliomielīta brīva valsts, tomēr, ņemot vērā situāciju pasaulē, arī Latvijā pastāv poliomielīta vīrusa izplatīšanās risks.
LIC direktore, profesore Baiba Rozentāle atgādina, ka dodoties uz Pakistānu un citām poliovīrusu skartajām valstīm, kā arī valstīm, kur reģistrēti ievesti gadījumi, ieteicama vakcinācija pret poliomielītu. Neimunizētām personām, kas plāno doties uz poliomielīta skartajiem rajoniem, vajadzīgs pilns vakcinācijas kurss - trīs potes. Vakcinētiem cilvēkiem, kas saņēmuši trīs un vairāk vakcīnas devas pret poliomielītu, pirms ceļošanas ieteicams saņemt vienu vakcināciju. Pirmsvakcinācijas periodā ar šo infekciju biežāk slimoja bērni līdz piecu gadu vecumam, vasarā un rudenī. Pašreiz risks inficēties ar poliovīrusu ir jebkura vecuma nevakcinētai personai.
Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos, no poliomielīta brīvas valstis var pieprasīt ceļotājiem no Pakistānas apliecinājumu par vakcināciju pret poliomielītu, lai saņemtu ieceļošanas vīzu.
Ja cilvēks dodas uz infekcijas skartajiem reģioniem, tad ceļojuma laikā jāmazgā rokas ar ziepēm un ūdeni. Rokas jāmazgā bieži, īpaši pēc tualetes apmeklējuma, autiņbiksīšu maiņas, pirms ēdiena gatavošanas, klepojot, šķaudot. Jāēd tos pārtikas produktus, kas ir termiski apstrādāti un tiek pasniegti karsti, bet piena produktus - tikai pasterizētus. Speciālisti arī iesaka ēst tos augļus un dārzeņus, kurus iespējams pašam nomazgāt un nomizot, bet dzert tikai vārītu ūdeni vai ūdeni un dzērienus, kas pildīti neatvērtās pudelēs. Izvairieties no ledus lietošanas.
Poliomielīta ierosinātāji ir enterovīrusu dzimtas vīrusi. Infekcijas avots ir cilvēks, vīrusa izplatīšanās iespējama arī gaisa pilienu ceļā. Vīruss ir izturīgs ārējā vidē pret izžūšanu un sasaldēšanu, labi saglabājas ūdenī.
Slimībai ir divas formas. Neparalītiskā forma ir bez spilgtiem simptomiem, ar īslaicīgu drudzi, iesnām, faringītu, vemšanu, vieglu serozu meningītu, bez paralīzes, bet paralītiskā - ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, galvassāpēm, nespēku, caureju, vemšanu, centrālās nervu sistēmas bojājuma pazīmēm, muskuļu vājumu, rīšanas traucējumiem, apgrūtinātu elpošanu, paralīzi.