"Esmu no fēniksiem – no tiem, kuri nokrīt un pieceļas," saka Māris Šermuks, ģimenes uzņēmuma BestBerry izveidotājs no Auces. Šajā pusē, Latvijā un citur pasaulē viņu pazīst kā Eiropā lielākās irbenāju plantācijas saimnieku ar deviņiem hektāriem stādījumu. Tagad viņa plānos ir no skābeni rūgtajām, ar savelkošu efektu apveltītajām un pēc slapja suņa mazliet smaržojošajām irbenēm pilnveidot produkcijas klāstu.
Ar krietnu humora devu Māris izstāsta arī savu dzīvesstāstu. Daudzviet ir iemesls sirsnīgi smiet, tomēr irbeņu audzētājs nenoliedz – gribasspēkam dzīvē ir milzu nozīme, to neviens nevar iemācīt.
Daba nemānās
Irbeņu sēkliņa jau pati ar savu plakanas sirsniņas formu apliecina dziedinošo spēku. Māris stāsta, ka no sēklām spiež eļļu, ko izmanto kosmētikas līdzekļu gatavošanā. Taču būtībā produktu radīšanā tiek izmantots viss no irbenes krūma. "Irbeņu stumbra mizā ir daudz magnija un B grupas vitamīnu. Piemēram, Amerikā un Kanādā irbeni dēvē par krampju mizas krūmu, jo palīdz pret visu veidu muskuļu krampjiem, ginekoloģisko saslimšanu ārstēšanā. Irbeņu ziedi un lapas der klepus ārstēšanā, atklepošanai. Gatavoju arī jauktā sastāva ekstraktus ar ogām, ziediem, lapām, mizu, pumpuriem."
Tieši šīs ogas audzēšanai un pārstrādei aucenieks pievērsies tāpēc, ka irbene satur ļoti daudz hlorogēnskābes, kas savukārt ir labs pretvēža, pretaptaukošanās un hipertensijas profilakses līdzeklis. "Bet nav tā, ka cilvēks varēs mierīgi sēdēt dīvānā ar cepumu paku rokās, dzert irbenes un pašam nekas vairs nebūs jādara," uzsver irbeņu audzētājs un norāda uz faktiem: piemēram, meža mellenēs ir 9 miligrami hlorogēnskābes, granātābolos – 70, savukārt irbeņu ogās – 720 vienību uz 100 gramiem, stumbra mizā – 230, bet ziedos – 1500. "Tāpēc to sauc par ogu Ogu, brīnumlīdzekli." Māris strādā ar vienu augu, kurā pati daba salikusi kopā visas vērtīgās vielas. "Nereti mēs mēdzam sajaukt kopā dažādus vērtīgus dabas produktus, piemēram, burkānus ar kāpostiem. Abi ir labi, taču kāposts savu labvēlīgo darbiņu dara no rīta, burkāns – vakarā. Tāpēc es strādāju tikai ar vienu dabas produktu. Cilvēks mēdz mānīties, daba nemānās."
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 8. decembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00