Varbūt jūs neesat pamanījuši, bet kopš 26. augusta pasaule ir kļuvusi labāka. Daudzi sociālo tīklu lietotāji uzskata, ka tā bijusi iepriecinošākā diena kopš 2000. gada, kad notika filmas Billijs Eliots pirmizrāde. Ja atceraties, tā stāstīja par kādu puiku, kas ļoti gribēja dejot, bet saskārās ar apkārtējo neizpratni. Filmā puika, protams, izauga par slavenu baletdejotāju, bet dzīvē, izrādās, nekas daudz nemainījās.
Lūk, kas notika pirms divām nedēļām: populārā ASV televīzijas raidījuma Labrīt, Amerika! vadītāja Lara Spensere stāstīja auditorijai par Lielbritānijas sešgadīgā prinča Džordža gaidāmajām skolas gaitām un starp citiem mācību priekšmetiem īpaši uzsvēra baleta nodarbības. Tad viņa ieturēja pauzi, lai publika varētu kārtīgi izsmieties. Sekoja prinča Viljama citāts, ka viņa dēlam Džordžam ļoti patīkot balets, un vēl viena smieklu lēkme, kurai nu jau ļāvās arī pati šova vadītāja. Likās, ka šī ziņa varētu interesēt tikai karaliskās ģimenes fanus, bet tā vis nebija! Daudzi skatītāji, to vidū skatuves un kino zvaigznes, izteica sašutumu par sižetu, kas, viņuprāt, ir dejotājus vīriešus aizskarošs un tikai veicina aizspriedumus.
26. augustā Lara Spensere bija spiesta publiski atvainoties, atzīstot savu uzvedību par neiejūtīgu un muļķīgu. Raidījuma studijā viņa tikās ar trim ievērojamiem amerikāņu baleta māksliniekiem, ieskaitot filmas Kaķi zvaigzni Robiju Fērčaildu, un uzklausīja viņu stāstus par piedzīvoto apcelšanu skolas laikā un ko patiesībā nozīmē balets. Ar to lieta vēl nebeidzās: tajā pašā dienā laukumā pie Labrīt, Amerika! studijas notika mītiņš, kurā abu dzimumu demonstranti piedalījās improvizētā baletstundā Robija Fērčailda vadībā.
Arī sociālajos tīklos sabiedrības viedoklis ir piedzīvojis būtisku atjauninājumu: nākamreiz, kad kāds atkārtos vecus jokus par "puišiem zeķbiksēs" un tamlīdzīgi, ziniet, ka tie ir stulbi joki! Diskusijas medijos vēl nav norimušas – vai ar izskaidrojumu vien, ka balets ir fiziski izaicinošs mākslas veids un vīriešiem pilnīgi piemērota nodarbošanās, pietiek, vai būtu jāpārskata viss "vīrišķīgo" un "sievišķīgo" nodarbošanos pretstatījums, kas balstīts – kur gan citur, ja ne ar ko nepamatotos aizspriedumos un stereotipos?
Lai Amerika tiek galā ar saviem skandāliem, bet mums te, Latvijā, arī būtu ko darīt: no vienas puses, kur jūs esat redzējuši tik daudz dejojošu vīriešu kā mūsu deju svētkos, no otras – dzimumu stereotipos balstīta apcelšana ir visai izplatīta ne tikai bērnu, bet arī pieaugušo vidū. Turklāt visādu "vīrišķības speciālistu" arī savairojies, ka biezs. Vieni saka – vīrieši esot galīgi izlaidušies lupatas, otri – ka viņi ir agresīvi un potenciāli vardarbīgi lopi. Abas versijas ir līdzīgas tādā ziņā, ka pamatojumam izmanto tikai pašu runātāju pieņēmumus un fobijas. Vispārinājumi neder, individuālu izvēļu pretstatīšana – ne tik. Lai Džordžam veicas mācībās, un mums arī!
DZ
Irlielāmērāticams>DZ
Paulas Jēger-Freiman rēgs