Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Rīgas Pasaules filmu festivāls šogad piedāvās filmu programmu Ķermenis kameras abās pusēs

Kinoteātrī Kino Bize no 17. līdz 20. septembrim norisināsies ikgadējais Rīgas Pasaules filmu festivāls, kura fokuss šogad tiks pārnests no cilvēka uztveres skatoties uz plašāku sensorā ķermeņa kopējo pieredzi, piedāvājot 28 dokumentālo filmu programmu Ķermenis kameras abās pusēs, kā arī tematiski pielāgotu darbnīcu Kustīgā kamera. Pēc kinoseansiem skatītājiem būs iespēja piedalīties sarunās ar filmu režisoriem tiešsaistē, informēja kinoteātra vadītājs Māris Prombergs.

Rīgas Pasaules filmu festivāla 2020 programma pētīs ar ķermeni saistītus aspektus, ķermenisko pieredzi, skatoties filmas, kā arī filmas, kuru vizualitāte raisa ķermenisku klātbūtni. Tāpat festivāla programmā tiks iekļauta atsevišķa nīderlandiešu režisora Leonarda Retela Helmriha (Leonard Retel Helmrich) retrospektīva. Helmrihs ir novatorisks nīderlandiešu dokumentālā kino režisors, viens no aizsācējiem viena kadra (single shot) filmēšanas tehnikai, izstrādājot unikālu fiziskas filmu uzņemšanas veidu.

Helmrihs (dz. 1958. g.) mijiedarbojas ar saviem varoņiem intīmā un plūstošā veidā, pietuvojoties un pārvietojoties ap varoņiem, starp indivīdiem un grupām pārsteidzošā fiziskā tuvībā. Šī pieeja paredz kadrus ar rokas kameru, kas plūstoši pārvietojas tuvu filmas subjektiem. Viņš kļūst par daļu no sarunām, par daļu no raupjās dzīves uz zvejnieku laivas, seko varonim pa bīstami šauru dzelzceļa tilta konstrukciju. Kamera pastāvīgi ir plūstošā kustībā, ar trauksmainiem kadrējumiem, kas teicami attēlo klātesošo bīstamību un situācijas sarežģītību. Helmriha filmas iekļūst varoņu personīgajā telpā, atklājot to emocijas un saslēdzot tos pārsteidzoši intīmā saskarē ar auditoriju.

Iedvesmojoties no Helmriha filmām un meistarklasēm, filmu veidotājas Līva Vilnīte un Marta Kuča (Marta Kucza) rīkos radošo darbnīcu Kustīgā kamera, kurā pētīs, praktizēs, eksperimentēs ar kameras pārvietošanu, kuras pamatā ir ķermeniskas kustības. Viena no aizraujošākajām un tajā pašā laikā izaicinošākajām praksēm ir piedalīties ar kameru situācijās, kurās nepieciešams pārvietoties. Kā kameras kustība ietekmē attiecības starp filmētajiem objektiem? Kad sākt un kad beigt filmēt improvizētu performanci? Kā fokusēt savu uzmanību, filmējot fizisku mijiedarbi? Darbnīcas norise no 12. līdz 16. septembrim.

Viena kadra filmēšanas darbnīcai var pieteikties līdz 11.09., aizpildot anketu: šeit

Šī gada Rīgas Pasaules filmu festivāla vizuālo identitāti izstrādājis mākslinieks Edvards Percevs, savukārt  festivāla video tīzeri – filmu veidotājs Daniels Alens (Daniel Allen).

 

Rīgas Pasaules filmu festivāla programma

Ceturtdien, 17.09.

12:30 - Double You Double You (2019) | Brīnumredze / Undersyn (2018) | Vulvas (2019) | Lielveikals / Supermarket (2018)
14:50 - Ēnu meklējumos / Chasing Shadows (2019)
17:00 - Festivāla atklāšana. Trešā iespēja / The Third Option (2017)
19:00 - Retrospektīva. Mēness kontūra / The Shape of the Moon (2004)

Piektdien, 18.09.

13:00 - RPFF darbnīcas prezentācija. Kustīgā kamera
15:00 - Kino kā ķermenis: Es dzirdu smaržu / Unsound (2019) | Mūsu balss / Nou Voix (2018) | Mūžīgā jaunava / The Eternal Virgin (2017) | Āfrikas kinoskola / African Film School (2017) | Gutai (2019) | Vudu satiek tehno / Voudou Meets Techno (2019)
17:00 - Vai tu tur esi? / Are You There? (2019)
19:30 - Retrospektīva. Stāvoklis starp zvaigznēm / Position among the Stars (2010)

Sestdien, 19.09.

13:45 - Dziednieks un psihiatrs / The Healer and the Psychiatrist (2019)
16:00 - Izgaismojumi / Translucides (2019) | Grēku nožēlošana / Empalaos (2018)
18:00 - Retrospektīva. Apsolītā paradīze / Promised Paradise (2007)
20:00 - Iekšējās ugunis / Inner Fires (2018)

Svētdien, 20.09.

13:30 - Lūkasa pasaule / Lucas' World (2018) | Tagad esmu miris / Now I Am Dead (2019) | Es tev nodziedāšu dziesmu / I Have a Song to Sing to You (2019)
15:10 - Mirušie / The Dead (2018) | Suņa acs / The Dog's Eye (2019)
17:20 - Redzēt citu sāpes / Watching the Pain of Others (2019) | Atvars / Maelstrom (2018)
19:30 - Festivāla noslēgums. Ilgais gadalaiks / The Long Season (2017)

Rīgas Pasaules filmu festivāls pirmo reizi norisinājās 2013. gadā. Ik gadu festivāls pievēršas dokumentālā kino un vizuālās antropoloģijas attiecībām, piedāvājot skatītājiem tematisku filmu un pasākumu programmu, kurā pētīts kāds dokumentālā kino žanrs, metode vai pretruna un parādīta cilvēciskās pasaules dažādība.

Rīgas Pasaules filmu festivālu rīko Kino Bize sadarbībā ar Latvijas Antropologu biedrību, Rīgas Stradiņa universitāti un Latvijas Universitāti. Norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Festivāla ietvaros filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā, nodrošinot subtitrus latviešu un angļu valodā. 

Plašāka informācija par programmu pieejama kinobize.lv/rpff, kā arī Rīgas Pasaules filmu festivāla un Kino Bize sociālajos tīklos.

 

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja