"Pavasarī mēs ilgi domājām, ko darīt šogad, kad daudzi no mākslas notikumiem pārcēla savas norises laiku uz nākamo gadu, bet mums šķita jocīgi, ka laikmetīgās mākslas festivāls ar tādu nosaukumu – Survival Kit jeb Izdzīvošanas komplekts –, kurš savulaik radies kā atbilde uz 2009. gadā piedzīvoto ekonomisko krīzi, varētu pateikt, ka tas nenotiek, jo mēs tieši runājam par izdzīvošanu šādās sarežģītās situācijās. Festivāls ir tieši par to," akcentē laikmetīgās mākslas festivāla organizatora Latvijas Laikmetīgās mākslas centra direktore Solvita Krese.
Kaija un drošība
Tāpat kā visus iepriekšējos gadus, Survival Kit ir iemitinājies kādā no tukšajām Rīgas ēkām, lai pievērstu sabiedrības uzmanību to attīstīšanas potenciālam nākotnē. Šoreiz tā ir četrstāvu celtne Tērbatas ielā 75. Pēc rūpnieka, fabrikanta un filantropa Leona Birmana (1863–1933) pasūtījuma pagājušā gadsimta sākumā te tikusi uzcelta skārda fabrika Birmans un Franks. Vēlāk šajā ēkā ilglaicīgi darbojies Rīgas zivju un konservu kombināts Kaija. Pēdējais iemītnieks bijis Rakstniecības un mūzikas muzeja krājums, kurš tagad ir pārceļojis uz savām jaunajām telpām Pulka ielā 8. Šobrīd šo Tērbatas ielas namu apdzīvo vairāk nekā trīsdesmit ārvalstu un Latvijas mākslinieku radītu darbu, kuru autori pārstāv sešpadsmit valstu.
Par šā gada Survival Kit izstādes kuratori kļuvusi Katja Krupeņņikova, kura ir V-A-C Fonda kuratoru komandas dalībniece Maskavā un HKU Mākslas universitātes docente Utrehtā. "Šā gada festivālu iedvesmojušas pārdomas par drošību, kādu mēs to pazinām pirms pandēmijas, taču problemātika, ko tas skar, kļuvusi vēl būtiskāka pašreizējās krīzes laikā. Uzdotie jautājumi ir svarīgāki nekā jebkad agrāk: kas ir drošības pamatā? Kāpēc drošība reizēm ir bīstama? Kāpēc drošības pasākumu ieviešana reizēm izraisa piespiestības, nervozitātes, baiļu, apdraudētības, nedrošības sajūtu?" raksta kuratore, kuras izdomātā tēma šajā kontekstā ir ieguvusi jaunu skanējumu.
Maģiskais augs
Šajā reizē festivāla uzbūves laikā nav bijis klāt gandrīz neviens ārzemju mākslinieks. Solvita Krese atklāj, ka viņu darbi uzstādīti pēc to autoru instrukcijām vai viņu "diriģēšanas" interneta platformā Zoom. Savukārt pirms izstādes atklāšanas izdevās satikt trīs latviešu autores, kuras iepazīstināja tuvāk ar saviem darbiem. Māksliniece Katrīna Neiburga radījusi instalāciju no video, skaņas un vēja slotām, kuras druīdi uzskatījuši par maģisku augu, ko vasaras saulgriežu laikā galvenais priesteris nogriezis no svētā koka ar zelta sirpi, nazi vai šķēpu un kurš, viņuprāt, spējis izārstēt jebkuru kaiti.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 8. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!