"20. gadsimta sākumā Eiropas modernisti eksotisko tautu mākslā meklēja spontanitāti, patiesumu, vitalitāti - kvalitātes, kas pirmatnējo meistaru darinājumos bija pārpārēm. Šodien [tie] ne tikai apliecina mītisko pasaules redzējumu cilvēces bērnībā, bet uzrāda arī, ko esam zaudējuši civilizācijas procesā," par aborigēnu un papuasu mākslu raksta Lietuvas Mākslas muzeja pārstāve Jūlija Mušinskiene.
Šo pirmatnējo tautu mākslas priekšmetu kolekciju mūsu dienvidu kaimiņi uzskata par savu lepnumu. Tās pamatā ir Kauņā dzimušās un Austrālijā dzīvojušās zinātnieces un kultūras darbinieces Genovaites Budreikaite-Kazokienes (1924-2015) dāvinājums. "Pētniece savu papuasu darināto masku un skulptūru kolekciju vākusi, ilgstoši ceļojot laivās pa džungļu upēm kopā ar iezemiešiem, kas tajā laikā bija vienīgā pārvietošanās iespēja," atklāj Lietuvas Mākslas muzeja pārstāve.
Ekspozīciju Aborigēnu un papuasu māksla papildinās vairāki saistītie pasākumi - 18. februārī plkst. 17 par izstādes tapšanas procesu stāstīs tās kuratore Vita Birzaka, 17. martā plkst. 17 lekciju par aborigēnu mākslu un Austrālijas latviešu māksliniekiem lasīs mākslas zinātniece Gundega Cēbere, savukārt 16. aprīlī plkst. 16 ir ieplānota tikšanās ar pasaules apceļotāju astoņu grāmatu autoru un Latviešu klaidoņu brālības prezidentu Pēteri Strubergu.