Austrumeiropas biennāļu alianse tika izveidota 2019. gadā, lai palielinātu nelielu, vietējā vidē sakņotu starptautisko biennāļu un festivālu lomu jaunu starptautiskās solidaritātes formu veidošanā, sociāli politiskās iztēles paplašināšanā un alternatīvu kultūras risinājumu izstrādē.
Ziedu kontrabandiste
"Līdz šim Austrumeiropas biennāļu alianses dalībnieku sadarbība ir notikusi atsevišķu festivālu publiskās programmas ietvaros, piemēram, šī gada pavasarī Budapeštas biennāles projektā Living Room norisinājās tiešsaistes sarunas par to, kā Austrumeiropas valstis gan kādreiz, gan arī pašlaik ir iesaistījusies dažāda veida sadarbībā – politiskajā, kultūras – ar globālajiem dienvidiem," sarunā ar laikrakstu Diena atklāj Latvijas Laikmetīgās mākslas centra pārstāve Inga Lāce.
Kijevas biennāles rīkotāji šo sabiedroto jautājumu ir nolēmuši izvērst ne tikai kā tēmu savā ekspozīcijā, bet arī kā metodi, proti, ka visi Austrumeiropas biennāļu alianses dalībnieki iesaistās tās kūrēšanā ar savu mākslinieku piedāvāšanu un savu izpratni par dažādu kultūras un politisko alianšu vēsturiskajām formām un arī par robežām.
Latviju Kijevas biennālē pārstāv māksliniece Diāna Tamane ar fotogrāfiju sēriju un instalāciju Ziedu kontrabandiste (2016–2019). Tas ir stāsts par mākslinieces vecmāmiņu, kura savulaik tikusi apsūdzēta par kontrabandu, kad šķērsojusi Latvijas un Krievijas robežu ar diviem puķu podiem. Viņa bija plānojusi aizvest ziedus uz sava vectēva kapu Abrenē, kas mūsdienās iekļauta Krievijas Federācijā. Atsedzot viena cilvēka personisko pieredzi, projekts spilgti parāda, kā vēstures notikumi un varas maiņas atstāj paliekošas sekas mūsdienu sabiedrībā.