Radošumam, kas atklājas šajā pasaules daļā, piemīt savdabīgs mežonīgums un bezbailība, – uzskata izstādes Laika zīmju pieraksti/The Weather Diaries kuratores un mākslinieces Sāra Kūpere un Nina Gorfere, kuras divu gadu garumā apmeklējušas Islandē, Grenlandē un Fēru salās dzīvojošos modes māksliniekus, lai pētītu, kā salinieku vide, kultūras identitāte un tradīcijas ietekmē viņu radošumu, un savus novērojumus caur fotokameras aci ir transformējušas poētiskos stāstos.
Līdz 31. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā apskatāmajā ekspozīcijā Sāras Kūperes un Ninas Gorferes uzņemtās fotogrāfijas mijas ar modes mākslinieku tekstilinstalācijām, atklājot šos laika zīmju pierakstus. Izstāde iesākas ar tradicionālo grenlandiešu pērļošanas mākslu, kas tiek izmantota tautastērpu veidošanā, bet šeit var iepazīties ar tās mūsdienīgajām interpretācijām neierastās krāsās un tehnikās.
"Mēs ar sievu posāmies kāzām. Tad arī man radās ideja darināt meitai pērļu kleitu, ko vilkt uz svinībām. Pērļot sāku jūnijā un pabeidzu augustā. Kleitu viņa dabūja mūsu kāzu dienā. Taču ārā bija auksti, un vienā brīdī manas meitas lūpas sametās zilas. Es nebiju pamanījis, ka pērles piesalst viņai pie miesas. Tas bija 1993. gada 2. augustā," atminas Nikolajs Kristensens, kurš dzīvo nomaļā Nūsuakhas ciematā Grenlandes ziemeļrietumos.
Tipiski Islandei
Līdzās šai plašākai publikai jaunatklātajai radošajai dvēselei ir eksponēti Nikolaja Kristensena tautietes modes mākslinieces Bibi Kemnicas darbi, kuros viņa ielu modi izteikusi roņu un polārlapsu ādās – materiālos, kas Grenlandē ir tikuši izmantoti gadsimtiem ilgi. Izstāde turpinās ar Gudmunduru Halgrīmsonu, kurš 2007. gadā nodibināja zīmolu Mundi un kļuva par Islandes modes uzlecošo zvaigzni. Savā darbībā viņš rotaļīgi pārkāpj robežas starp modi, mākslu, kino un grafisko dizainu. Patlaban viņš dzīvojot Berlīnē, kur rada datorspēles.