Sestdien, 12. septembrī, Latgales vēstniecībā Gors pirmizrādi piedzīvos Latgales dzejniecei veltītais koncertuzvedums Latgolys freska, kuru veido diriģents un uzveduma mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava, režisors Viesturs Kairišs, māksliniece Ieva Jurjāne. Tajā piedalīsies Latvijas Radio koris, Jaunā Rīgas teātra aktrise Baiba Broka, etnomūziķe Biruta Ozoliņa, Sovvaļnīks, pati Anna Rancāne un citi.
No Sovvaļnīka līdz garīgajām dziesmām
Ideja par dzejniecei, publicistei, Latgales stāstniecei Annai Rancānei veltītu uzvedumu radās pirms pāris gadiem, domājot par Rancānes jubileju, kura tika svinēta pērn. Koncertuzvedums Latgolys freska būs kā simbolisks ceļojums pa Annai īpašām Latgales vietām, kuras viņa labprāt rāda citiem, kuras ir iedvesmojušas un iepriecinājušas. Rāznas, Rogovkas, Piedrujas, Krāslavas, Daugavas loku, Rēzeknes un Daugavpils stāstus diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā izdziedās Latvijas Radio koris, mūzikā vēstīs Biruta Ozoliņa (balss, kokle), Rihards Plešanovs (klavieres), Aleksandrs Maijers (stabules, vargans, perkusijas), Ingars Gusāns jeb Sovvaļnīks (balss, elektroģitāra), Mārcis Lipskis (bass, mandolīna, zāģis), Jurģis Lipskis (perkusijas), Agate Pooka (vijole) un Pēteris Vaickovskis (trombons), bet izstāstīs pati Anna Rancāne un Jaunā Rīgas teātra aktrise Baiba Broka. Koncertuzvedumu veido tā mākslinieciskais vadītājs, diriģents Sigvards Kļava, režisors Viesturs Kairišs, māksliniece Ieva Jurjāne, horeogrāfe Jana Jacuka, skaņu režisors Andris Ūze un gaismu režisors Mārtiņš Feldmanis. Koncertuzvedumā skanēs Andreja Selicka, Riharda Zaļupes, Jāņa Ivanova, Ingara Gusāna, Oskara Stroka darbi, tāpat latgaliešu tautasdziesmas un arī garīgās dziesmas.
Pandēmijas izolācijas laikā aprīlī Anna Rancāne un klavesīniste Ieva Salieta cilvēku satrauktās dvēseles dziedēja ar programmu Pieskarties. "Tad mēs uz lielās Gora skatuves bijām tikai divas," saka dzejniece. Vaicāta, vai viņai nav bail, ka vērienīgajā koncertuzvedumā varētu pazust viņas dzejas intimitāte un trauslums, Anna Rancāne saka, ka sākumā tiešām esot bijušas bažas, "vai dzeja nenobālēs", bet "mūzika ir tik ārkārtīgi skaista, tā aizgrābj un saviļņo", ka viņas sākotnējās bažas ir paplēnējušas.
Uzveduma Latgolys freska pirmizrāde bija paredzēta šī gada pavasarī, taču līdz ar Covid-19 pandēmijas sākšanos tika pārcelta uz septembri. Iecerētās vienas izrādes vietā, lai uzvedumu varētu piedzīvot katrs, kas vēlas, 12. septembrī būs divas izrādes – plkst. 16 un plkst. 19. Koncertuzvedums pēc kāda laika būs skatāms arī Latvijas Televīzijas ēterā.
Viņas atspulgs ūdenī
Anna Rancāne uzsver, ka režisors Viesturs Kairišs vēlējies, lai tas nav tikai ģeogrāfisks ceļojums, bet plašākā nozīmē – ceļojums latgalieša identitātē. Viņa pati lielā mērā ir arī piedalījusies dzejoļu atlasē. Vaicāta, vai koncertuzvedums ir citu redzējums par viņu, vai daļēji tā vaibstus veidojusi arī viņa pati, Anna Rancāne saka: "Tas ir par mani, bet kopā ar mani."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 9. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!