Ir pagājuši desmit gadi, kopš Ģertrūdes ielas 101a telpās ar ļoti augstajiem griestiem, plašajiem logiem un specifisko kāda auga smaržu trepēs, ar plašo otrā stāva telpu, kur vienuviet atrodas gan garderobe, gan kafejnīca, gan neliela lasītava, gan atvērtā tipa teātra biroja telpas, ir kļuvusi par stabilu vērtību un labi zināmu vietu Latvijas teātra kartē. Nopietni interesēties par teātri un neskatīties Ģertrūdes ielas teātra (ĢIT) izrādes vienkārši nav iespējams. Kopš sākotnējās sadarbības ar Viestura Kairiša dibināto teātra trupu United Intimacy un Mārtiņa Eihes un Kristas Burānes radošo apvienību Nomadi ĢIT ir kļuvusi par vietu brīvai izpausmei. ĢIT mākslinieki un viņu iestudētās izrādes bieži saņem arī teātra profesionālās balvas Spēlmaņa nakts novērtējumu.
"Man ļoti patīk pastāvīgas trupas neesamība teātrī, jo tas nodrošina svaigu gaisu," saka režisors Vladislavs Nastavševs. Arī režisori šeit tiek uzaicināti visdažādākie. Iespējams, tas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ĢIT rada nemitīgi brīvi plūstošas radošas enerģijas straumes sajūtu. Mākslinieces Ievas Kauliņas radītā teātra vizuālā identitātes zīme precīzi izsaka to, kas te notiek. Vilciņš sēž uz krēsla, kuru ir sašūpinājis tā, ka, šķiet, tūlīt kritīs. Bet nekrīt! Tas ir tāds nervus kutinošs, intriģējošs līdzsvars, kurš rodas, ja mazliet pašūpojas ārā no ierastā, liekulīgā, vispārpieņemtā, politkorektā, puritāniskā.
Izrāžu skate
"Jauna, mūsdienīga teātra valoda var veidoties apstākļos, kur netiek uzreiz prasīts rezultāts, jo bieži vien tā ir došanās nezināmajā. Jaunas skatuves valodas atklājumi veidojas tieši procesā, nevis produktorientētā ražošanā. Tā kā sezonu sākam ar svinībām, arī katrā no jaunajām izrādēm, kas šosezon papildinās ĢIT programmu, tiks kaut kas svinēts – satikšanās, dažādība, ķermenis, deja un teātris," saka ĢIT vadītājs režisors Andrejs Jarovojs.
2009. gada 27. oktobrī Ģertrūdes ielas teātrī notika pirmā izrāde – režisora Andreja Jarovoja un slovēņu horeogrāfa Branko Potočana kopdarbs Männersache/Vīru lietas. No 22. līdz 27. oktobrim ĢIT iecerējis koncentrētu atskatīšanos teātra līdzšinējā darbībā – īpašu izrāžu skati TOP 10 ĢIT. Tajā būs skatāmi gan iestudējumi, kas ir šībrīža repertuārā, gan tādi, kas tiks atjaunoti īpaši par godu teātra desmitgadei, piemēram, tādas izrādes kā Leģionāri, Taņas dzimšanas diena, Rondo, Svētceļnieks, Pasaka par Punduri Gardeguni, Pietiekami labs, Melnā sperma un Āda. "Ir svarīgi ik pa laikam uzdot jautājumu, kas ir teātris un kāda ir teātra loma. Vai teātrim jābūt skaistam vai skarbam? Vai teātrim jābūt izklaidējošam?"
Pasākuma laikā notiks arī Baltijas valstu jauno skatuves mākslinieku forums, oficiāli atklājot rezidenču programmu. Pateicoties iegūtam sociālās uzņēmējdarbības atbalsta grantam, ĢIT šogad var paplašināt savu darbību, atklājot jaunu virzienu teātrī – mākslinieku rezidenci jeb mēģinājumu zāli, kas paredzēta radošā procesa atbalstam – iespēja māksliniekiem pievērsties mērķtiecīgai sava rokraksta attīstīšanai un izpētes procesam.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 10. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Māra