Latvijas kultūrvidei svarīgā valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa – apmeklētāju iecienītās izstāžu zāles Arsenāls atjaunošanas darbi pabeigti, rūpīgi sekojot Latvijas Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes norādēm par ēkas autentiskuma saglabāšanu. Atbilstoši plānotajam grafikam darbi sekmīgi noritējuši un turpinājušies arī pandēmijas apstākļos.
"Pateicoties raitai sadarbībai starp būvniecībā iesaistītajām pusēm un VNĪ iekšējai būvuzraudzībai, būvdarbi pabeigti četrus mēnešus pirms plānotā termiņa. Tiklīdz būs rasts tālākais finansējums, turpināsim darbu ēkas iekštelpās, lai Arsenāls kļūtu par mūsdienīgu izstāžu zāli mākslas darbu eksponēšanai," norāda R. Griškevičs.
Par Arsenāla ēkas pirmās kārtas būvdarbu veikšanu tika noslēgts līgums ar pilnsabiedrību Rere meistari 1. Rekonstrukcijas 1. kārtas risinājumu izstrādi, kā arī autoruzraudzību veica PS AD Spatium. Būvprojekta vadītājs un vadošais arhitekts - Aldis Polis.
"2021. gadā turpināsies darbi pie daudzu nozīmīgu kultūras iestāžu ēku rekonstrukcijas, renovācijas un būvniecības – plānots, ka būvdarbi tiks uzsākti arī Leļļu teātrī, Valmieras teātrī, Miera ielā 58, Rīgas Cirka ēkā, Rakstniecības un mūzikas muzeja ekspozīcijas mītnes ēkā Mārstaļu ielā, būvdarbi jau uzsākti un turpinās Jaunā Rīgas teātra ēkā. Savukārt Arsenāla ēkas pirmās kārtas darbu pabeigšana ir pirmais solis ēkas atjaunošanā. Šobrīd Kultūras ministrija strādā pie finanšu avotu apzināšanas nākamajam, finansiāli ietilpīgajam posmam," akcentē kultūras ministrs Nauris Puntulis.
VNĪ jau šobrīd veic projektēšanas darbus būvdarbu 2. kārtai, kurus plānots pabeigt aptuveni mēneša laikā. Arī būvdarbu 2. kārtas ēkas iekštelpu projektēšanas darbiem VNĪ noslēgusi līgumu ar PS AD Spatium. Kopumā projekta īstenošanai šobrīd jau rasti 1,9 miljoni eiro (84% – valsts dotācija, 14% – Kultūras ministrijas 2016. gadā piesaistītais valsts budžeta finansējums) izpētes, projektēšanas darbu veikšanai, autoruzraudzībai, būvprojekta izstrādei abām kārtām un 1. kārtas būvdarbiem. Pēc provizoriskajām aplēsēm tālākai iekšdarbu veikšanai ēkā, t.i., būvdarbu 2. kārtai nepieciešami vismaz 13 miljoni eiro, kam sadarbībā ar Kultūras ministriju plānots rast finansējuma avotu.
"Ir iegūta atjaunota fasāde. Tas patiesi priecē. Šobrīd mani galvenokārt uztrauc tas, kā virzīsies Arsenāla tālākā rekonstrukcija otrās kārtas ietvaros, jo mūsu mērķis ir nonākt līdz atjaunotai un atbilstoši savai funkcijai darbotiesspējīgai izstāžu zālei. To gaida mākslinieki, to gaida sabiedrība. Ejot laukā no Covid-19 izraisītās pandēmijas krīzes, šim objektam paredzu dzīvotspējīgu nākotni kā lielākajai mākslas izstāžu zālei Rīgā," norāda Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.
Izstāžu zāle Arsenāls izvietota 19. gadsimta 20.–30. gados krievu vēlīnā klasicisma stilā celtajā muitas noliktavas ēkā jeb arsenālā, kas 1980. gadu otrajā pusē pielāgots muzeja funkcijām.
Līdz šim Arsenālā glabājās arī būtiska LNMM krājuma daļa, kas pārstāv laika periodu no 20. gadsimta otrās puses līdz mūsdienām. Tajā ietilpa vairāk nekā 28 000 vienību – gleznas, grafikas darbi, skulptūras un mākslas objekti. Notikusi Arsenāla krājuma pārvietošana uz VNĪ vadībā 2019. gada nogalē ekspluatācijā nodoto Muzeju krātuvi, kur mākslas darbi raduši pastāvīgu mājvietu. Šobrīd Arsenāls ir tukšs un viss krājums ir muzeju krātuvē, Pulka ielā 8, Rīgā. Pēc otrās kārtas būvdarbiem plānots, ka Arsenālā notiks izstādes, bet krājums paliks Pulka ielā.