"Muzejs izvirzīja sev mērķi veidot sarunu ar bērniem un jauniešiem par tēmām, kas saistītas ar rūpēm par savu, sabiedrības, apkārtējās vides un visas planētas veselību, un domāja, kas varētu būt tas priekšmets, caur kuru to varētu izdarīt vislabāk," par snīkeru kā izstādes galveno varoni saka tās kuratore Elīna Sproģe, kura šo ekspozīciju veidojusi ciešā sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja pētniekiem, piedāvājot apmeklētājiem multimediālu ceļojumu, kas sākas jau ar ieejas biļetes iegādi, kad uz čeka tiek uzspiests zilas krāsas zīmodziņš snīkera aprišu formā. Vērība pret detaļām ir viens no šīs izstādes raksturlielumiem.
Ar skatu nākotnē
Atbildot uz jautājumu par vārdu "ego" un "eko" klātesamību šī projekta nosaukumā, kuratore atklāj, ka šie divi jautājumi ir skaidri izkristalizējušies ekspozīcijas veidošanas procesā un likumsakarīgi kļuvuši par tās vadmotīviem. "No vienas puses, tā ir patērniecības kultūra, kurai mēs esam pakļauti un kurai ir grūti pretoties, bet, no otras puses, ir ekoloģija, kas palīdz noorientēties šajā kultūrā un pieņemt videi draudzīgākus lēmumus," sarunā ar laikrakstu Diena stāsta Elīna Sproģe.
Viņai pašai par pārsteigumu, ar negatīvu nokrāsu ir kļuvis tas, ka mūsdienās, kad mēs šķirojam plastmasas pudeles, pārstrādājam tekstilizstrādājumus un darām tamlīdzīgas lietas, neesam pārāk tālu tikuši attiecībā uz snīkeriem. Izstādē tiek piesaukts tāds daiļrunīgs fakts, ka ik gadu pasaulē no jauna tiek saražoti 24 miljardi sporta apavu pāru, 22 miljardi veco nonāk izgāztuvē, kur tie kā atkritumi sāks sadalīties tikai pēc gadu tūkstoša. Tāpēc īpaša vieta šajā ekspozīcijā atvēlēta ilgtspējas risinājumiem, piemēram, jaunajiem materiāliem, kas tiek ražoti no piepēm, aļģēm vai pupiņām, un veco apavu pārstrādē radītiem jauniem modeļiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 1. februāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!