Laika ziņas
Šodien
Sniega pārslas
Rīgā -2 °C
Sniega pārslas
Sestdiena, 4. janvāris
Spodra, Ilva, Ilvita

Gardovskis: Nukleārā medicīna kā vitāli iztrūkstošais posms vēža ārstēšanā Latvijā

Šajās dienās darbu sāk Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) izveidotais Nukleārās medicīnas centrs. Sadarbībā ar jau vairākus gadus strādājošo RSU Onkoloģijas institūtu tā uzdevums būs gan piedāvāt pacientiem jaunu, Latvijā nebijušu diagnostiku, gan nodrošināt vēža pētniecību, pretendējot uz starptautiski nozīmīgiem atklājumiem. 

Jaunais RSU izveidotais Nukleārās medicīnas centrs un tajā pieejamā onkoloģisko slimību diagnostika ir līdz šim iztrūkstošais, bet vitāli nepieciešamais posms vēža ārstēšanā Latvijā.

Nukleārās medicīnas centrā ir iespējams konstatēt vēža šūnu perēkļus vien dažu milimetru lielumā. Tas ļaus uzlabot pacientu dzīvildzi un arī mērķtiecīgāk tērēt veselības aprūpei atvēlētos finanšu līdzekļus. Līdz šim Latvijā nebija tādas diagnostiskas iekārtas, kas nodrošinātu vēža konstatāciju tik mazā izmērā. Jaunās un ļoti precīzās iekārtas vēža diagnostikā uzlabos šīs smagās slimības ārstniecības procesu – palielināsies pacientu dzīvildze, kā arī ārsts varēs izveidot mērķtiecīgāku un personalizētāku terapiju. Viens piemērs – lai pacients tiktu izārstēts no vēža, bieži ārsts viņam nozīmē ķīmijterapiju, kas nokauj vēža šūnas. Taču ķīmjterapijai ir blakusefekti – tā nokauj ne tikai vēža šūnas, bet vēl arī ļoti daudz citas labvēlīgās un organismam nepieciešamās šūnas, mainās pacienta vizuālais izskats, piemēram, izkrīt mati, kā arī ir ļoti slikta dūša, tāpēc cieš cilvēka dzīves kvalitāte. Tagad, ar jaunajām iekārtām savlaicīgi konstatējot, ka organismā vairs nav vēža šūnu, ķīmijterapiju varēs padarīt daudz īsāku vai pat nenozīmēt vispār, netērējot par to naudu un pats būtiskākais – nemokot pacientu ar šo terapiju, bet atrodot tieši viņam piemērotāko, saudzīgāko atlabšanas veidu. Un to sauc par personalizēto medicīnu.

Centrā onkoloģisko un citu slimību diagnostikai tiek izmantota pozitronu emisijas tomogrāfijas un datortomogrāfijas (PET/CT) metode, kas šobrīd ir precīzākā vēža diagnostikas metode. Līdz ar jaunā centra atklāšanu arī Latvijā ir pieejami izmeklējumi, kuriem onkoloģijas nozarē pasaulē nav konkurentu laicīgi un precīzas audzēja stadijas noteikšanā, audzēja dinamikas novērtēšanā, iespējamo recidīvu diagnostikā un  terapijas veidu efektivitātes noteikšanā. Līdz šim vēža slimnieki devās veikt šo izmeklējumu uz ārvalstīm – pārsvarā Lietuvu, Igauniju un Vāciju.

Projekts realizēts, sadarbojoties privātā un publiskā sektora iestādēm, uzņēmumiem un investoriem, tostarp – vadošajām Latvijas augstskolām, zinātniekiem, mediķiem un speciālistiem. Kopā ar RSU zinātniekiem projektā piedalās arī Latvijas Organiskās sintēzes institūts, kura kompetence ir medicīniskās ķīmijas un jaunu zāļu modelēšana un sintēze, kā arī farmakoloģiskie pētījumi. Savukārt uzņēmējus projektā pārstāv SIA RNML, SIA PharmIdea un Norvik banka. Nukleārās medicīnas centra izveidei piesaistīts ERAF finansējums. Projekta kopējās izmaksas ir aptuveni 8,54 miljonu eiro, to skaitā, 7,11 miljonu eiro kapitālieguldījumos. Projekts tiek īstenots ERAF zinātniskās infrastruktūras attīstības otrās kārtas ietvaros.

Nukleārā medicīna ir medicīnas un medicīniskās vizualizācijas nozare, kas pielieto radionuklīdus jeb īsās dzīves izotopus slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai, kā arī jaunu medikamentu izstrādē. Nukleārās medicīnas tehnoloģija balstās uz divām galvenajām iekārtām - ciklotronu, kas sintezē divas līdz 100 minūtes dzīvojošus izotopus, kā arī pozitronu emisijas tomogrāfu (PET), kas sapārots ar datortomogrāfu (DT). Iešļircinot cilvēkam izotopus, uz PET/DT skenera var redzēt, kuros viņa orgānos ir vēža metastāzes. Šī tehnoloģija pasaka, kā uzvedas cilvēka organisma šūnas, kāds ir tās metabolisms. Piemēram, datortomogrāfijā var iegūt tikai informāciju par to, kā izskatās orgāni. Jaunā tehnoloģija ļauj redzēt pilnīgi visas metastāzes, tādēļ ārsti var precīzāk noteikt ārstēšanas metodes. NMC ļaus arī izstrādāt jaunas zāles, jo nodrošina precīzu zālēs esošo vielu atrašanās vietas noteikšanu cilvēka organismā.

Ar noteiktām slimībām slimojošu pacientu skaits Latvijā, kuriem diagnosticēta onkoloģiska slimība, 2010. gadā bija 66049, bet 2014. gadā – 77822 pacientu. Katram no viņiem varam atvieglot atveseļošanās procesu, pielietojot maksimāli precīzu diagnostiku un atbilstošu personalizēto terapiju. Jautājums – kuru ceļu iesim? Vai teiksim “jā” vārdu šodienas tehnoloģijām cilvēku dzīvību glābšanai?

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Eiropas orbanizācija

Aizvadītā gada beigās Vācijā plašu rezonansi izraisīja viena no pašiem pazīstamākajiem ASV ievēlētā prezidenta Donalda Trampa atbalstītājiem, tehnoloģiju multimiljardiera Īlona Maska atklātais aicināj...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē