Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Piektdiena, 8. novembris
Agra, Aleksandra

Panteļējevs: Labējuma leģendas

Pēdējā laikā sākušās vairoties dažādas organizācijas, kas piesaka sevi kā labējas politikas virzītājas, pie viena paziņojot, ka tieši labējas politikas šobrīd Latvijā trūkst. Kā spilgtākās ir Einara Repšes vadītā un «Olšteina sešnieka» biedrība.

Bet, kad mēģina noskaidrot, ko īsti šo jaundibinājumu uztverē nozīmē labējums, tas, izrādās, nav tik vienkārši, un jādzird dažādas miglainas frāzes. Dans Titavs, uzstādamies Dienas rītā, formulēja, ka labējums viņa izpratnē nozīmējot - mazāk valsts, vairāk cilvēka. Šī Ādama Smita laika tēze, protams, ir apburoša, bet pati par sevi tā šodien nepaskaidro neko. Ko nozīmē - mazāk valsts? Vai tas nozīmē, piemēram, pilnīgu privāti atmaksājamu medicīnu vai maksas izglītību bez valsts finansējuma līdzdalības? Vai, piemēram, ka katrs uzņēmējs varēs ievest tik daudz lēta darbaspēka no ārzemēm, cik uzskatīs savam biznesam par vajadzīgu? Un tādu jautājumu ir daudz. Arī spārnotais teiciens «indivīds pāri valstij» (ko savukārt Dienas rīta raidījumā piesauca olšteiniešu pārstāve Elīna Siliņa) diemžēl vairāk atgādina tādu skaistu retro melodiju nekā jēgpilnu tēzi. Pat liberālisma citadelē ASV tā jau ir sen izspēlēta, sākot jau ar Lielo depresiju un beidzot ar 11. septembra terora aktu, pēc kura vispārēja izsekošana kolektīvās un valsts drošības vārdā kļuvusi par vispārlietojamu.

Tas, protams, nenozīmē, ka nevar būt labējāka vai kreisāka politika. Bet to nosaka nevis labēju vai kreisu leģendu piesaukšana (kas Latvijā vēl turklāt bieži saistās ar vēsturisku kontekstu - sliktie kreisie asociējas ar valsts okupāciju), bet gan politika tās konkrētībā - turklāt piesaistē arī konkrētajai vietai, laikam, konkrētajām problēmām. Un, ja runā par šādu konkrētību, tad ar tās noformulēšanu politiķiem iet daudz grūtāk. Tas arī saprotami, jo atšķirībā no vispārfilozofiskiem formulējumiem un sentimenta skaidri, praktiski priekšlikumi, pirmkārt, prasa profesionālu iedziļināšanos un analīzi, otrkārt, pēc definīcijas nevar būt vienādi populāri dažādu sabiedrības sociālo slāņu pārstāvju vidū. Bet tas nozīmē, ka jāprot formulēt arī kompromisus, vismaz demokrātijas apstākļos.

Tajā skaitā - kompromisi starp labējumu un kreisumu. Bet leģendas jāpatur vakariem pie tējas tases.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā Latvijai vērtēt Trampa atgriešanos

Naktī uz trešdienu, kad TV tiešraidēs ASV karte strauji iekrāsojās sarkanā (republikāņu) krāsā un bija skaidrs, ka tiekam iemesti bīstamā nenoteiktības laika posmā, mikroblogošanas vietnē X ierakst...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē