Jāatgādina, ka pedagogu algas minimālā likme 750 eiro apmērā pagaidām ir garantēta tikai no septembra līdz gada beigām, tāpēc arī skolotāji ar nepacietību gaida nākamā gada budžeta apstiprināšanu, lai redzētu, ko tas nozīmēs viņu maciņiem.
Mācības latviešu valodā
Ikgadējā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīkotajā izglītības speciālistu konferencē, kas Rīgā notika trešdien, Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks klātesošajiem atgādināja vairākas aktualitātes, kas skolās gaidāmas no šā mācību gada. Tika sniegta informācija par dažāda veida izglītības projektiem un atbalsta pasākumiem, kas paredzēti skolotājiem, kā arī darbiem mācību satura pilnveidei.
Viens no tiem skars mazākumtautības skolas, proti, no šā gada septembra pamatizglītībā pakāpeniski tiks piedāvāti trīs valsts valodas lietojuma proporciju modeļi mazākumtautību izglītības programmu apguvē, no kuriem izglītības iestādei atbilstoši savā attīstības plānā izvirzītajām prioritātēm būs jāizvēlas viens.
Pirmais modelis – skolēniem, kuri ir ieguvuši pirmsskolas izglītību latviešu valodā, kuriem ir latviešu valodas prasmes un lietošanas pieredze, – no 1. līdz 9. klasei izglītības programmā mācību satura apguvi valsts valodā nodrošinās ne mazāk kā 80% apmērā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā.
Savukārt otrais modelis – skolēniem, kuri ir ieguvuši pirmsskolas izglītību mazākumtautību valodā, kuriem ir latviešu sarunvalodas prasmes un lietošanas pieredze, – no 1. līdz 6. klasei izglītības programmā mācību satura apguvi valsts valodā nodrošinās ne mazāk kā 50% apmērā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā, bet no 7. līdz 9. klasei – ne mazāk kā 80% apmērā.
Trešais modelis, kas paredzēts skolēniem, kuriem ir latviešu valodas prasmes un kuri vēlas padziļināti apgūt etnisko kultūru, apgūstot mācību priekšmetus, kas nav noteikti kā valsts pamatizglītības standarta pamatizglītības programmu saturu veidojošie mācību priekšmeti, no 1. līdz 6. klasei izglītības programmā mācību satura apguvi valsts valodā nodrošinās ne mazāk kā 50% apmērā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā, bet no 7. līdz 9. klasei – ne mazāk kā 80% apmērā. Izglītības iestāde izglītības programmas mācību priekšmetu un mācību stundu plānā turpmāk patstāvīgi noteiks mācību priekšmetus, kas apgūstami latviešu valodā, mazākumtautības valodā vai bilingvāli.
Šajā mācību gadā 9. klases skolēniem eksāmenos, izņemot valodu mācību priekšmetos, gan materiāla, gan arī eksāmena kārtošanas valoda būs latviešu valoda.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 22. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!