Apvaino pārkāpšanā
Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova trešdien apstiprināja, ka no ASV vēstniecības ir saņemta nota, kurā Vašingtona brīdina par izstāšanos no INF, ja Krievija nesāks pildīt vienošanās nosacījumus. "Tur kārtējo reizi parādījās nepamatoti apgalvojumi par to, ka mēs it kā pārkāpjam vienošanos," Zaharovu citē ziņu aģentūra Reuters. "Mēs vairākkārt esam teikuši, ka tie ir tikai pieņēmumi. Nekādi pierādījumi mums nav likti priekšā."
INF ir 1987. gada 8. decembrī toreizējā ASV prezidenta Ronalda Reigana un Padomju Savienības vadītāja Mihaila Gorbačova parakstīta vienošanās. Tā paredzēja iznīcināt abu kodollielvaru arsenālā esošās no zemes palaižamās konvencionālās un ar kodolgalviņām aprīkojamās raķetes, kuru darbības rādiuss ir no 500 līdz 5500 kilometriem, kā arī to palaišanas iekārtas un saistīto atbalsta infrastruktūru un tās aprīkojumu, raksta Deutsche Welle. Vienošanās neattiecās uz raķetēm, ko palaiž no gaisa vai ūdens. Līdz 1991. gadam abas valstis bija iznīcinājušas gandrīz 2700 raķešu un to palaišanas iekārtu.
Tā bija pirmā ASV un Padomju Savienības vienošanās, kuras mērķis bija samazināt naidīgo superlielvaru kodolarsenālu un atļaut uz vietas pārbaudīt raķešu iznīcināšanu. Līgums palika spēkā arī pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā. Līdz ar to tas ir saistošs ne vien ASV un Krievijai, bet arī Baltkrievijai, Ukrainai un Kazahstānai, kuru teritorijā padomju laikā atradās ievērojams daudzums konvenciālo un ar kodolgalviņām aprīkojamo vidēja un tuva darbības rādiusa raķešu.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 6. decembra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
...
no malas skatoties
reptilis