Vienai komisijai būtu jāizskata, vai Ķīna likumīgi noteikusi ierobežojumus Lietuvas eksportam un ES eksportam, kurā ir Lietuvā ražotas preces. Šādi ierobežojumi spēkā ir kopš pagājušā gada decembra.
Otrai komisijai vajadzētu izvērtēt, vai Ķīnai ir likumīgas tiesības ierobežot ES augsto tehnoloģiju patentu turētāju pieeju ES tiesām, lai iedarbīgi aizsargātu un izmantotu savas tiesības.
"Mēs vēlējāmies abas nozīmīgās un sistēmiskās lietas atrisināt konsultāciju procesā, un esam ilgu laiku centušies to darīt. Tomēr tas bijis velti. Tādēļ mums nav citas iespējas, kā lūgt izveidot šādas PTO komisijas," lēmumu pamatoja EK izpildviceprezidents un tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis.
Kā norādīja EK, abos gadījumos Ķīnas noteiktie ierobežojumi ir nodarījuši būtisku kaitējumu Eiropas uzņēmumiem. Turklāt Ķīnas diskriminējošie pasākumi pret Lietuvu ietekmē ES iekšējo tirdzniecību un ES iekšējās piegādes ķēdes, un ES iekšējā tirgus darbību.
Ķīnas ieviestie pasākumi tirdzniecību no Lietuvas samazinājuši par 80%, paziņoja EK.
PTO Strīdu izšķiršanas komiteja ES prasību izskatīs nākamajā sēdē, kas gaidāma 20.decembrī.
Ķīnai ir tiesības iebilst pret komisiju izveidi. Ja Pekina izmantos šīs tiesības, ES savu prasību atjaunos un 30.janvārī gaidāmajā Strīdu izšķiršanas komitejas sēdē tiks izveidota komisija. Process komisijā var turpināties pusotru gadu.
Pērn Lietuva atļāva Taibei atvērt Taivānas pārstāvniecību Viļņā, izmantojot Taivānas nosaukumu, nevis Taibei kā ierasts starptautiskajā praksē. Tas saniknoja Ķīnu, kura ierobežoja attiecības ar Viļņu un bloķēja Lietuvas eksportu un importu. Saistībā ar to ES šogad vērsās PTO.
Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite novembra beigās paziņoja, ka pilnīga Ķīnas izslēgšana no tirdzniecības attiecībām nav iespējama, un pauda pārliecību, ka Lietuvas attiecības ar komunistisko valsti atjaunosies. Viņa pauda cerību, ka ES vienotā tirdzniecības politika un vēršanās PTO procesu paātrinās.