Uzdošu jautājumu - vai pašvaldība ir labs namu apsaimniekotājs? Dzīvojamo ēku stāvoklis Rīgā vai drīzāk brukšana nav atsevišķi izņēmuma gadījumi, bet visaptveroša problēma. Pašvaldība jeb tās namu apsaimniekotājs Rīgas namu pārvaldnieks (RNP), manuprāt, nenodrošina tādus darba rezultātus, kas liecinātu par stratēģijas un konkrēta plāna avārijas un kritiskā stāvoklī esošo ēku savešanai kārtībā eksistenci. Ko var darīt? Vai RNP ir vainīgs? Gan jā, gan nē. No vienas puses, lēmumus par sava īpašuma apsaimniekošanu pieņem dzīvokļu īpašnieki, no otras,- avārijas situācijās pārvaldniekam jāveic nepieciešamie darbi un pēc darbu veikšanas darbu izmaksas jāsedz dzīvokļu īpašniekiem. Diemžēl dzīvokļu īpašniekiem avārijas darbi izmaksā daudz vairāk par plānveida darbiem. Turklāt šādu ēku dzīvokļu īpašnieku maksātspēja ir ierobežota.
Pirms pieciem gadiem pieņemtais Rīgas domes lēmums apvienot 15 namu pārvaldes bija loģisks un šo namu iedzīvotājiem pretimnākošs, jo daudzām namu pārvaldēm draudēja maksātnespēja un iedzīvotājiem - palikšana bez ūdens, siltuma, elektrības. Pieļauju, ka RNP veicis lielu darbu, lai izveidotu kārtīgu namu apsaimniekošanas sistēmu. Taču šobrīd RNP pietrūkst stratēģiska redzējuma - plāna par ēku apsaimniekošanu, tai skaitā plānveidīgu īpašuma tehniskā stāvokļa uzlabošanu. Piemēram, kopš 2010. gada RNP nosiltinājis tikai pāris no vairāk nekā 4000 dzīvojamajām ēkām.
Jautājums gan ir plašāks - vai namu apsaimniekošana vispār ir pašvaldības funkcija? Vai daudziem rīdziniekiem RNP kā apsaimniekotājs ir vēsturisks mantojums, labs sociālais partneris vai tomēr apsaimniekotājs, kas uztur kārtībā īpašumu?
Atbilde uz jautājumu, vai privātīpašuma apsaimniekošana ir pašvaldības funkcija, gan pasaulē, gan Latvijā ir ļoti dažāda. Interesants piemērs ir Jūrmala, kuras gadījumā tiesa nolēma, ka māju apsaimniekošana nav pašvaldības funkcija.
Tāpēc rodas jautājums - vai RNP jābūt pašvaldības uzņēmumam? Vai kārtīgie dzīvokļu īpašnieki no tā ir ieguvēji? Vai šāds modelis ir iespējami labākais risinājums, lai RNP klienti saņemtu labāku, lētāku, kvalitatīvāku un ilgtspējīgāku pakalpojumu?
Privātie apsaimniekotāji jau pārņem no RNP labākos klientus. Pats namu apsaimniekošanas tirgus ir dinamisks, un pakalpojumu līmenis privātajā sektorā piedzīvo strauju izaugsmi.
Labs pārvaldnieks spēj mazināt komunālo pakalpojumu izmaksas, kaut vai gada divu griezumā, samazinot mājas siltuma patēriņu, mazinot rindas pēc pabalstiem komunālo pakalpojumu segšanai. Savukārt šo naudu iespējams novirzīt citām programmām.
* SIA Hausmaster valdes locekle