Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Piektdiena, 8. novembris
Agra, Aleksandra

Apturēt karavānu, nevis riet

Pēdējo divu gadu laikā, pamatojoties uz Valsts kontroles (VK) revīzijām, pret valsts amatpersonām sākti divpadsmit kriminālprocesi. Vēl pārdesmit administratīvo pārkāpumu lietvedību par likumu apiešanu publisko iepirkumu organizēšanā vada Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB); desmit amatpersonām jau piemēroti naudas sodi.

Policijai jauni uzdevumi tiek gandrīz pēc katra gada revīziju rezultātiem - šogad viens no lielākajiem ir Izglītības un zinātnes ministrijas projekta Skolas.lv pārtraukšanas izmeklēšana. Taču tās ir tikai sekas, jo miljoniem eiro nodokļu maksātāju naudas jau neatgriezeniski izšķērdēti un vairumā gadījumu neesot no kā pieprasīt zaudējumu atlīdzināšanu, lai gan to paredz gan Valsts pārvaldes iekārtas un Darba likums, gan likums Par pašvaldībām. Piemēram, astoņu gadu laikā 16 gadījumos tiesībsargājošās iestādes apstiprinājušas VK revīzijās konstatētos faktus, taču noilguma iestāšanās dēļ personas pie atbildības nav sauktas.

Pagājušā gada nogalē Saeimas Publisko izdevumu un revīziju komisija aicināja tiesībsargājošās iestādes piedāvāt grozījumus likumos, lai izmeklēšana par VK atklātajiem amatpersonu pārkāpumiem kļūtu efektīvāka. Savukārt pirms diviem gadiem toreiz vēl politiskā apvienība Saskaņas centrs izstrādāja grozījumus VK likumā, paredzot iestādei tiesības veikt operatīvās revīzijas, nevis darboties tikai saskaņā ar iepriekš apstiprinātu plānu, kas ierobežo iespējas reaģēt uz jaunatklātiem faktiem. SC arī rosināja pilnvarot VK auditēt Saeimu, kā arī piešķirt lielāku nozīmi rekomendācijām - lai tās auditējamām iestādēm būtu jāpilda obligāti. Tiesiska ietvara iepriekšminētajam vēl nav, taču pašlaik uz Saeimas komisijas darba galda atrodas pašas VK iniciēts likumprojekts, no kura anotācijas secināms, ka galvenās izmaiņas varētu attiekties uz atbildīgo amatpersonu sodīšanu un zaudējumu piedziņu: «Piedāvātā regulējuma mērķis - panākt, lai amatpersonas būtu patiešām personīgi atbildīgas par savu rīcību, nepaļaujoties uz iestādes vadītāja labvēlību neveikt zaudējumu piedziņu pat būtiska likumpārkāpuma gadījumā, kā arī būtu saprātīgi pasargātas no vajāšanas par katru neuzmanību un tādējādi pārliecinoši varētu veikt savus pienākumus.»

«Konceptuāli šos grozījumus vērtēju kā noderīgus, taču komisijā gribam sagaidīt dažādu ekspertu viedokli. Negribu vēl stāstīt par iespējamām revolucionārajām pārmaiņām, bet vai nu līdz Jāņiem, vai septembrī pie šī jautājuma atgriezīsimies,» norāda komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (ZZS).

Nenopietnas sekas

Daudzās citās Eiropas Savienības (ES) valstīs revīzijas iestādes pašas nepiedzen zaudējumus un nepiemēro sodus, taču Beļģijā, Portugālē, Itālijā, Francijā, Spānijā un Grieķijā šāda prakse pastāv. Tas nozīmē, ka valsts revidenti darbojas pēc tiesas modeļa un piemēro atbildīgajām personām sankcijas par nelikumīgu rīcību ar finanšu līdzekļiem. Arī Latvijā starpkaru periodā pastāvējusi VK tiesa, kas bija pilnvarota veikt piedziņu regresa kārtībā pret vainīgajām amatpersonām.

Tagad VK uzsver, ka likumprojektam, kas paredz tās pilnvaru paplašināšanu, vispirms esot preventīva funkcija un izvirzītais mērķis būtu sasniegts, ja turpmākajos gados VK pašas piedāvāto mehānismu nāktos piemērot pēc iespējas retāk.

Uz to, ka grozījumi VK likumā ir nepieciešami, norāda kāda nesen apkopota informācija - pretī ailītēm par konkrētās valsts un pašvaldību iestādēs atklātajiem pārkāpumiem un ar tiem saistītajiem zaudējumiem uzskaitīts, kādā stadijā izmeklēšana ir tiesībsargājošajās iestādēs un kādu sodu darbinieki saņēmuši no savas darbavietas administrācijas. Secinājums ir nepārprotams: valsts un pašvaldību iestādes ir pielaidīgas pret padotajiem - likumpārkāpējiem, pat ja viņu rīcība radījusi simtiem tūkstošu eiro zaudējumus. Piemēram, par 2011. un 2013. gadā VK revīzijās konstatētajiem pārkāpumiem, kuri bija pietiekami nopietni, lai pārbaudes sāktu tiesībsargi, pašu vainīgo iestāžu vadība savus darbiniekus vairumā gadījumu sodījusi maigi: aizrādījumi, disciplinārlietas, rājieni un vien pāris gadījumos - algas samazinājums.

Jāatzīmē, ka šie soda mēri neliek šķēršļus virzībai pa karjeras kāpnēm valsts pārvaldē. Piemēram, 2009. gadā atklājās, ka Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) amatpersonas apzināti sagrozījušas grāmatvedības informāciju, lai, neievērojot tiesību aktā noteikto aizliegumu, izmaksātu prēmijas un naudas balvas. Iestādes darbiniekiem toreiz tika sadalīti papildu 123 tūkstoši eiro, bet VAAD toreizējais vadītājs Ringolds Arnītis pats sevi materiāli stimulēja ar četru tūkstošu eiro piemaksu, vienlaikus prettiesiski izlietojot budžeta līdzekļus. Toreiz zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) par šo rupjo pārkāpumu izteica R. Arnītim rājienu. Tas gan nekādi neietekmēja viņa reputāciju, jo pašlaik R. Arnītis ir premjeres Laimdotas Straujumas (Vienotība) biroja vadītājs.

Piedzīs par nelikumībām

Valsts pārvaldes iestāžu likumpaklausība pērn, salīdzinot ar 2013. gadu, ir būtiski uzlabojusies - šogad VK pēc revīzijām sniegusi kopumā 68 ieteikumus, kas ir uz pusi mazāk nekā pērn. Visatbildīgāk nodokļu naudu tērējušas Tieslietu un Veselības ministrija. Tām varētu pievienoties arī Kultūras ministrija (KM), ja vien tās pakļautībā nebūtu grēkāža - Latvijas Nacionālās bibliotēkas -, kam veltīta liela daļa VK ieteikumu. KM pārkāpumu «karavāna» paklausīgi ļāvusies tikt apturēta - kā liecina VK apkopotā informācija, KM ieviesusi gandrīz visus ieteikumus un uz grābekļiem atkārtoti nav kāpusi. Pretēji ir Labklājības ministrijā (LM), kas, jau ilgstoši ignorējot VK aizrādījumus, vairākus gadus slēgusi uzņēmuma līgumu par ES fondu projektu iepirkumu organizēšanu, lai gan šis pienākums būtu jāveic pašas LM algotņiem.

Ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme uzskata, ka VK pārmetums nav pamatots: «Mums ir atļauts iepirkt šādus pakalpojumus, un to izmaksas ir attiecināmas uz projektiem. Cilvēks strādā ar lielajiem ES iepirkumu projektiem, kas nav mūsu pamatdarbība, un, cik saprotu, VK iebilst pret to, ka pakalpojumu sniedzējs divos gadījumos konsultējis arī LM lielo iepirkumu vairāk nekā miljons eiro vērtībā. Lai nekļūdītos, labāk bija piesaistīt šo speciālistu, un mēs ES projektiem arī turpināsim izmantot viņa pakalpojumus.»

VK domstarpības ar valsts pārvaldes vai pašvaldību iestādēm par lietderības jautājumiem likumprojekts, ja tiks pieņemts, gan nerisinās, jo tas paredz zaudējumu piedziņu tikai nelikumīgas rīcības gadījumos.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Kā Latvijai vērtēt Trampa atgriešanos

Naktī uz trešdienu, kad TV tiešraidēs ASV karte strauji iekrāsojās sarkanā (republikāņu) krāsā un bija skaidrs, ka tiekam iemesti bīstamā nenoteiktības laika posmā, mikroblogošanas vietnē X ierakst...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?