Mutuālisms? Kādas asociācijas, dzirdot šo vārdu? «Mūsu izstādes nosaukuma Mutuālisms saknes meklējamas grieķu valodā. Vispirms jau - «simbioze», kas, burtiski tulkojot, nozīmē «kopā dzīvošana». Mēs ar Paulu esam dzīvesbiedri. Izstāde ir arī par attiecībām, kad viens bez otra nevar iztikt - ne mākslā, ne dzīvē. Lai būtu kvalitatīvas attiecības, kopā dzīvošana, ir jābūt simbiozei,» tā skaidrojumu sāk Klāvs Loris. Bet Paula Pelše papildina: «Darbu tapšana ir komandas darbs - viens iesāk, otrs papildina. Viss mainās un notiek pamīšus - tas ir mutuālisms. Mani darbi ģenerē otra mākslinieka radošumu.»
Latvijas Mākslas akadēmijā Paula un Klāvs studēja vienlaikus, bet katrs savā nodaļā. Klāvs Loris absolvējis Glezniecības apakšnozari, papildinājies Brēras Mākslas akadēmijā Milānā. Aizvadījis trīs personālizstādes. Kopš 2009. gada piedalījies grupas izstādēs daudzviet Eiropā, saņēmis Eiropas jaunrades Grand Prix apbalvojumu (2015), SEB stipendiju glezniecībā (2013) un Brederlo vnk Sengbusch mākslas prēmiju (2012). Savukārt Paula Pelše beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas apakšnozari un papildinājusies Porto Universitātes Mākslas fakultātē. Grupas izstādēs piedalās kopš 2010. gada. Ar personālizstādi Divdabīgs (2015) debitējusi mākslas telpā Mala Cēsīs un Latvijas Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā Rīgā.
Apvienojot fotogrāfijas, sietspiedes, ogles zīmējuma un glezniecības medijus, Paula un Klāvs radījuši savu pirmo kopizstādi. Caur autortehnikā veidotiem darbiem un ambientas skaņas instalāciju viņi tiekušies notvert cilvēka un dabas procesu saplūšanas mirkli un centušies pietuvoties absolūtas sinerģijas pārcelšanai vizuālā formā. Jaunie mākslinieki veidojuši glezniecības un grafikas darbus, kuros pievērsušies cilvēka un dabas savstarpējai mijiedarbībai. «Tas ir izaicinājums - iet uz kopīgu mērķi, savienojot žanrus un tehnikas,» viņi atzīstas. Kādu izstādes apmeklētāju abi mākslinieki gaida? «Adresāts ir tas, kurš grib sev kaut ko jaunu atklāt, uzzināt, ieraudzīt, sajust redzes un dzirdes vibrācijas,» saka Paula Pelše.
Paula un Klāvs strādā vienā darbnīcā, un arī tas bija impulss kopīgai izstādei. «Uz lielformāta finiera plaknēm Paula veidojusi stājdarbus. Melnzeme, sūnas, koki, smilts un cilvēka miesa tuvplāna Klāva fotogrāfijās kļūst par faktūru, kas veido vienu veselumu dabas ainavā. Grūti tā izstāstīt, tas jāredz,» skaidro izstādes Mutuālisms kuratore Elīna Sproģe. «Šāds jaunrades process ticis izvēlēts ar mērķi materializēt saplūšanas ideju starp abiem māksliniekiem un viņu radītajiem darbiem, procesa dokumentāciju apvienojot personālizstādē.»
Izstāde Mutuālisms apskatāma Rīgas mākslas telpā Intro zālē līdz 27. martam.