Svētku galdā blakus raibi krāsotām olām neiztrūkstoši ceļu arī kādu tradicionālu Lieldienu ēdienu. Katru gadu izvēlos ko jaunu vai iepriekš nedegustētu. Lai arī tradicionālajiem Lieldienu ēdieniem vēsturiski ir bijusi reliģiska, rituāla vai simboliska jēga, es tos gatavoju baudīšanai un svētku svinēšanai. Tas sākās pavisam nejauši ar treknu un bagātīgu pashas recepti, ko uzgāju pavisam necilā pavārgrāmatā. Pēc tam sekoja eksperimenti ar britu Simnela kūku - tradicionālu Lieldienu augļu kūku, kam svētku noti piešķir žāvētie augļi, sukādes, citronu miziņa un marcipāna masas virskārta. Pirms gada spāņu kultūras centra Sᅢᄅneca vadītājs Havjers Fernandess Kruss gastronomijas meistarklasē iepazīstināja ar spāņu Lieldienu gardumu torrihām (torrija - spāņu val.), kas attāli līdzinās baltmaizes pudiņam. Apkaltušas baltmaizes šķēles tiek izmērcētas ar kanēļa standziņu un citrona miziņu aromatizētā pienā, pēc tam apviļātas sakultā olā un uz pannas eļļā apceptas. Pirms pasniegšanas tās pārber ar kanēļcukuru.
Gardas svētku maizes ir īpaša Lieldienu ēdienu kategorija. Līdzīgas rauga mīklas, kas bagātinātas ar olām, sviestu, rozīnēm, riekstiem un citiem gardumiem, ir daudzu tautu cepto izstrādājumu pamatā. Lielajā Piektdienā briti cep krustiņmaizītes (hot cross buns - angļu val.) jeb sviesta un olu rauga mīklas bulciņas ar rozīnēm, kas dekorētas ar krusta zīmi. Itālijā cep kolombu (colomba- itāļu val.). Tā ir ar ieraugu lēni raudzētas un olām un citrusu sukādēm bagātinātas rauga mīklas saldā maize, ko bieži dekorē ar mandelēm un cukura pērlītēm. Pareizticīgajiem ir kuļičs - augstas, cilindriskas formas Lieldienu maize, kuru klāj glazūra, bet vairākas Centrāleiropas un Austrumeiropas tautas cep babkas, kas līdzinās franču briošam. Aromātiska, mīksta un pūkaina ir vārdi, kas vistiešāk raksturo visas šīs Lieldienu maizes.
Šogad grāmatveikalā Globuss pamanīju divas izcilas grāmatas. Londonā dzīvojošās ukraiņu izcelsmes pavāres Oļas Herkulesas grāmatu Mamushka, pēc kuras receptes taps kuļičs, ko dienvidukraiņi sauc par pasku un cep ar kartupeļu biezeņa iejavu. Dienvidāfrikas izcelsmes maizniekmeistars Emanuels Čatziandreu ir visvairāk pārdotās maizes grāmatas autors, kam pieder aromātiskāko krustiņmaizīšu recepte, kas sastāvdaļu (garšvielu un piedevu) ziņā pārspēj pat vienkāršu augļu kūku. Gardas Lieldienas!