Vēlēs tikai daļa valsts
Sīrijā jau trīs gadus turpinās pilsoņkarš, kas izcēlās pēc tam, kad B. el Asada spēki vardarbīgi apspieda Arābu pavasara iedvesmotās miermīlīgās demonstrācijas, kuru dalībnieki pieprasīja demokrātiskas reformas. Sākotnēji konfliktā bija divas karojošās puses - režīma spēki un opozīciju atbalstošie dumpinieki -, bet vēlāk karā iesaistījās arī radikālie islāmisti.
Valstī valda jukas, trīs miljoni sīriešu ir devušies bēgļu gaitās uz ārzemēm, bet divtik daudz iedzīvotāju bijuši spiesti pamest mājas. Ik dienu notiek asiņainas kaujas un terora akti, kas papildina bojāgājušo rindas. Konflikts ir prasījis jau 160 tūkstošu dzīvību.
Grūti iedomāties, ka šādos apstākļos ir iespējama vēlēšanu norise, bet Sīrijas režīms uzskata citādi. Balsošana notiks tikai tajās vietās, kas atrodas B. el Asada spēku kontrolē, un Sīrijas vēstniecībās ārvalstīs, tādējādi nodrošinot režīma kandidātam vieglu uzvaru.
Bez pašreizējā prezidenta vēlēšanās piedalīsies vēl divi pretendenti, kuri pat Sīrijā ir maz pazīstami. Viens no viņiem priekšvēlēšanu kampaņā sola reformēt valsts ekonomiku un apkarot korupciju, bet otrs atklāti aicina balsot par B. el Asadu.
Vēlēšanas boikotējošās opozīcijas kandidātiem, pat ja tie vēlētos piedalīties vēlēšanās, faktiski nebūtu nekādu izredžu balotēties, jo startēt ļāva tikai tiem, kuri varēja savākt vismaz 35 parlamenta deputātu atbalstu, raksta The Washington Post.
Tikai militārs risinājums
Daži analītiķi uzskata, ka B. el Asada pārvēlēšana uz trešo septiņu gadu prezidentūras termiņu ļaus viņam ignorēt starptautiskās sabiedrības plānus Sīrijas konflikta risināšanā un uzspiest savus nosacījumus.
Vašingtonas domnīcas Tuvo Austrumu politikas padome izpilddirektors Tomass Matairs nedomā, ka B. el Asada uzvara uzlabos viņa pozīcijas reģionā un pasaulē. «Opozīcija nepieņems viņu vienkārši tāpēc, ka viņš uzvarēs vēlēšanas. To nedarīs arī kaimiņvalstis, kas ir pret viņu, un Savienotās Valstis,» T. Matairs sacīja raidsabiedrībai Amerikas balss. ASV valdība Sīrijas prezidenta vēlēšanas ir nodēvējusi par «demokrātijas parodiju».
Sīrijas opozīcija, kas aicina iedzīvotājus nepiedalīties vēlēšanās, atzīst, ka lielā mērā tās sašķeltības dēļ B. el Asads joprojām ir pie varas un spēj sarīkot vēlēšanas, kurās garantēs sev uzvaru. «Līderu trūkums, neorganizētība un frakcionārisms apgrūtina revolūciju,» kāds dumpinieku komandieris sacīja AFP.
Opozicionāri vaino arī rietumniekus, kas esot solījuši sniegt militāru palīdzību dumpiniekiem, kuriem ir grūti cīnīties pret režīma armiju, kas saņem militāru un finansiālu palīdzību no B. el Asada tuvākajiem sabiedrotajiem Krievijas un Irānas. Rietumi atturas sniegt militāru palīdzību opozīcijai, jo baidās, ka to ieroči varētu nonākt džihādistu rokās.
Sīrijas opozīcijas pārstāvji ir pārliecināti, ka ilgstošo konfliktu nav iespējams atrisināt politiskā ceļā, kā to vēlētos Rietumi. To apliecinot arī režīma nesenie panākumi, vairāk nekā pēc divu gadu pārtraukuma atgūstot kontroli pār valsts trešo lielāko pilsētu Himsu. «Režīms skaļi un skaidri saka, ka vēlas uzvarēt militāri,» uzskata opozicionāri.