OCTA sistēmas princips ir - gadījumā, ja autovadītājs ar automašīnu, kurai iegādāta OCTA, izraisa satiksmes negadījumu, cietušajam no šīs polises tiek segti zaudējumi.
Tomēr Dienas aptaujātie autovadītāji uzskata, ka sistēma nav pareiza, ņemot vērā, ka OCTA polišu cenas paralēli citiem faktoriem atkarīgas arī no tā, vai ar konkrētam autovadītājam (automašīnas īpašniekam vai turētājam) piederošu auto nav izraisīti satiksmes negadījumi, kādēļ no OCTA veikta apdrošināšanas izmaksa.
«Man nešķiet godīgi, ka gadījumā, ja es aizdodu savu mašīnu draugam, bet viņam gadās izraisīt avāriju, nākamajā apdrošināšanas periodā man mainās Bonus-malus klase, nosakot lielāku risku un līdz ar to arī apdrošināšanas prēmiju,» norāda autovadītājs Valdis un piebilst, ka godīgi tomēr būtu, ja OCTA līdz ar Bonus-malus klašu noteikšanu tiktu piesaistīta konkrētam autovadītājam, kurš uzņemtos visu risku neatkarīgi no tā, vai brauc ar savu vai citai personai piederošu automašīnu. «Es neiebilstu pret Bonus-malus sistēmu, jo tajā iestrādāts loģisks un savā ziņā finansiāli efektīvs soda mehānisms pārgalvīgajiem autovadītājiem. Taču nepiekrītu, ka man jāuzņemas atbildība par trešās personas rīcību. Es taču nedodu savu mašīnu iereibušam cilvēkam vai tādam, kuram nav braukšanas tiesību! Tātad es arī nedošu auto tam, kuram nebūs OCTA, bet šobrīd sanāk, ka sistēma soda mani, ka esmu izpalīdzējis un aizdevis mašīnu draugam, kuram gadījies iekļūt avārijā,» sūkstās Valdis.
Diena apdrošinātāju pārstāvjiem lūdza komentēt - vai būtu tehniski sarežģīti piesaistīt OCTA polišu darbību nevis automašīnas īpašniekam, bet gan konkrētam autovadītājam. Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) valdes priekšsēdētājs Juris Stengrevics norāda: «OCTA likuma izstrādes gaitā tika ņemta vērā lielākajā daļā Eiropas dominējošā prakse, ka OCTA tiek piesaistīta transportlīdzekļa īpašniekam. Turklāt OCTA ietvaros tiks segti jebkura transportlīdzekļa tiesīgā lietotāja nodarītie zaudējumi. Atšķirīga sistēma gan ir Anglijā, kur polise piesaistīta vadītājam un tā lietotajam transportlīdzeklim, līdz ar to konkrēta vadītāja datiem obligāti jābūt fiksētiem polisē. Attiecīgi - konkrētā persona nevar lietot citus transportlīdzekļus, neiegādājoties OCTA uz katru no tiem.»
J. Stengrevics uzsver, ka sistēma, kāda izveidota Latvijā, ir izdevīga pašiem autovadītājiem, jo katram autovadītājam, kuram īpašnieks uztic savu automašīnu, nav nepieciešams iegādāties savu OCTA polisi.
Savukārt BTA Baltic Insurance Company auto apdrošināšanas produktu vadītājs Gunārs Faļkovskis pauda, ka «esam gatavi diskutēt un izvērtēt, ja LTAB piedāvās izmaiņas sistēmai. Tikai detalizēti izvērtējot iespējamās izmaiņas, iespējams konstatēt plusus un mīnusus, tāpēc pāragri teikt, vai cits risinājums būtu labāks.»