Koalīcijas sēdē pirmdien izdevās vienoties par pasākumiem budžeta konsolidācijai aptuveni 27 miljonu latu apmērā, pēc koalīcijas sēdes žurnālistiem sacīja premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība). Vislielāko summu - 12,8 miljonus latu - nodrošinātu efektīvāku ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumu īstenošana. Šajā ziņā plānots īpaši vērsties pret nelegālo akcīzes preču apriti, tirgū mazinot «pelēkās» degvielas un tabakas izstrādājumu īpatsvaru.
Jautāts, vai par šiem konsolidācijas pasākumiem izdosies pārliecināt starptautiskos aizdevējus, ņemot vērā viņu iepriekšējās iebildes, finanšu ministrs žurnālistiem noteica: «Cerams, ka šoreiz aizdevēji ieklausīsies mūsu argumentācijā, kas ir būtiski uzlabota un izskaidrojošāka (..). Arī bizness būs ar mieru nākt palīgā,» noteica A. Vilks. Patlaban no aktīvākas cīņas pret ēnu ekonomiku budžetā ierēķināti 15 miljoni latu, lai gan aizdevēji ir atzinuši pasākumus par deviņiem miljoniem latu.
Nedaudz vairāk nekā astoņus miljonus latu plānots gūt no nodevas ieviešanas nebanku sektoram jeb tā sauktajiem ātro patēriņa kredītu sniedzējiem. Paredzēts paaugstināt akcīzes nodokli degvielai, tā likmi izlīdzinot ar pārējām Baltijas valstīm. Tāpat piedāvāts palielināt nodokli azartspēlēm, taču vēl nav zināms, par cik un kādu pienesumu tas dotu konsolidācijā, jo tas vēl tiekot rēķināts. Finanšu ministrs, skaidrojot iecerētās nodokļu izmaiņas, noteica, ka ar tām «netiktu skarti biznesam būtiskākie nodokļi», piemēram, par darbaspēku.
Aptuveni divus miljonus paredzēts gūt, par 5% samazinot valsts pārvaldes atalgojuma fondu. Premjers norādīja, ka katra institūcija varēs lemt, vai mazināt algu vai strādājošo skaitu, taču, viņaprāt, pareizāks būtu otrais ceļš. Finanšu ministrija aplēsusi: lai nodrošinātu divu miljonu latu ietaupījumu no štatu īsināšanas, ministrijās strādājošo skaitu vajadzētu mazināt par 10%, bet par 1% - darbinieku skaitu Valsts policijā, Valsts ieņēmumu dienestā, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā u. c.
Koalīcijā diskutēts par iespēju ietaupīt naudu arī uz sociālo - bezdarbnieku un slimību - pabalstu rēķina. Taču vienošanos par to pirmdien neizdevās panākt, tāpat kā par iespējām ietaupīt augstākās izglītības jomā, jo pret šiem priekšlikumiem turpinot iebilst šo jomu pārraudzītāja Zaļo un Zemnieku savienība, teica A. Vilks. Lai arī ideju, kur rast pārējo konsolidācijai vajadzīgo summu, esot daudz, finanšu ministrs ir pārliecināts, ka bez nekādiem «griezieniem» kādā no šīm resursu ietilpīgajām jomām izbēgt nevarēs. To finanšu ministrs ir apņēmības pilns skaidrot zaļajiem zemniekiem. Vienošanās par visiem konsolidācijas pasākumiem koalīcijā būtu jāpanāk nedēļas laikā, piebilda A. Vilks.