Olimpiskā kvalifikācija modernajā pieccīņā ir pietiekami piņķerīga, taču paver itin labas izredzes tikt uz spēlēm arī tiem, kuriem kāds no svarīgākajiem startiem nav izdevies. Priekšroka ir šī gada Pasaules kausa finālsacensību uzvarētājam, 2015. un 2016. gada pasaules čempionāta medaļniekiem, kā arī labākajiem kontinentālo sacensību sportistiem (astoņiem no Eiropas), turklāt 1. jūlijā vēl seši no iepriekš nekvalificējušamies sportistiem uz Riodežaneiro tiks pēc olimpiskā ranga. Tā visa starpā jāpatur prātā, ka no katras valsts var būt pa diviem atlētiem vīriešu un sieviešu konkurencē. «Pirms iepriekšējām olimpiskajām spēlēm Deniss Čerkovskis Eiropas čempionātā bija četrpadsmitais, taču beigu beigās kvalificējās, jo citi augstāk finišējušie bija jau kvalificējušies olimpiādei. Jāņem vērā, ka Eiropas sportisti tomēr dominē arī pasaulē, tāpēc iegūst vairumu ceļazīmju arī pasaules līmenī. Tas nozīmē, ka jābūt maksimālai koncentrācijai arī tad, ja ir iespēja gūt vietu labāko desmitnieka tuvumā,» Eiropas meistarsacīkšu nozīmi izceļ Latvijas Modernās pieccīņas federācijas valdes loceklis Andris Feldmanis.
Latvijas modernās pieccīņas sportisti bijuši pārstāvēti visās olimpiskajās spēlēs kopš neatkarības atjaunošanas, turklāt 2004. gadā Atēnās šī sportaveida pārstāve Jeļena Rubļevska izcīnīja olimpisko sudraba godalgu, bet Deniss Čerkovskis tikai neveiksmīgas izlozes jāšanas sacensībās dēļ palika soli aiz goda pjedestāla. Tiesa, kopš 2004. gada viņiem nav atradušies sekotāji, un attiecīgi 39 un 36 gadus vecie sportisti ir mūsu galvenās cerības startam arī Rio. Šosezon Latvijas komandā sevi pieteica arī ukrainis Ruslans Nakoņečnijs, taču pēc uzvaras šīs sezonas Pasaules kausa izcīņas pirmajā posmā viņam šādam rezultātam nav izdevies pietuvoties, turklāt vēl jānokārto visi dokumenti, lai viņš Latviju varētu pārstāvēt olimpiskajās spēlēs. «Tas sākotnējais entuziasms sezonas garumā, saprotams, ir nedaudz mazinājies. Precīzāk - atgriezies normas robežās. Taču tas ir labi, jo ļauj uz lietām skatīties skaidrāku galvu, izvirzīt reālākus mērķus un redzēt, kas tiešām ir jādara, lai to vēlamo rezultātu sasniegtu. Labi, ka rezultāts šobrīd kļūst stabilāks un uzlabojas meistarība paukošanā. Fiziskajās peldēšanas un skriešanas disciplīnās par viņa augsto klasi šaubu joprojām nav,» vērtē Feldmanis. «Jāņem vērā, ka pēc uzvaras Pasaules kausa izcīņas posmā pret viņu jau sāk izturēties kā pret nopietnu konkurentu. Īpaši tas izpaužas paukošanā, kas joprojām nav Ruslana spēcīgākā puse.»
Čerkovskis un Nakoņečnijs nepatīkami pārsteidza jūnija beigās notikušajā pasaules čempionātā, kur bija gana labas iespējas pietuvoties Rio, taču viņi nekvalificējās pat sacensību finālam. «Tas nav viņu līmenis, tāpēc ir veiktas korekcijas gatavošanās plānā. Cerams, sportisti sapratīs nopietnību, kas viņiem ir priekšā, un rezultātu uzlabos,» Feldmanis norādīja, ka pēc snieguma izanalizēšanas konstatētas neveiksmīgas izmaiņas, gatavojoties paukošanas disciplīnai. «Šķita, ka būs labi, taču izrādījās tieši pretēji. Tas pat nebija eksperimentēšanas dēļ, taču jāņem vērā, ka paukošanā ir milzumdaudz nianšu un sajūtu, bez kurām ir ļoti maz izredžu uz labu rezultātu.»
Bez pieminētā trio, kas ir arī galvenie pretendenti uz olimpiskajām ceļazīmēm, Bātā startēs arī trīs juniori. «Pāvels Švecovs varētu reāli pretendēt uz vietu finālā. Lai gan viņš vēl ir junioru vecumā, jau nākamgad viņš skaitīsies pie «lielajiem», tāpēc jāaprod ar šo atbildību un rezultātu līmeni. Ņikitam Bistrovam gan šis starts ir vairāk tīri pieredzes krāšanai. Olgai Šišlovai visu sezonu raizes sagādā kājas savainojums, tāpēc uz augstu rezultātu cerēt būs grūti,» stāsta Feldmanis. Sacensības otrdien un trešdien sākās ar stafetes sacensībām, taču Latvija tajās nepiedalījās, lai taupītu spēkus cīņai par olimpiskajām ceļazīmēm, kas tomēr ir prioritāte.