Kādreiz visas pasaules zināšanas koncentrējās noteiktu cilvēku - skolotāju - rokās (vai galvā) un vēlāk universitāšu un zinātnisko institūciju sienās, savukārt līdz ar mūsdienu tehnoloģiju attīstību informācija un arī būtiska daļa cilvēces uzkrāto zināšanu kļuvušas pieejamas daudz plašākam cilvēku lokam. Turklāt - bez starpniekiem un daļa arī - bez maksas. Tāpēc diskusija par tā saukto veco un jauno izglītību pašlaik ir visu attīstīto valstu uzmanības centrā, jo realitāte arvien asāk konfrontē un izaicina tradicionālo izglītības paradigmu, uzdodot jautājumu - kādas ir optimālās zināšanu iegūšanas, uzkrāšanas un saglabāšanas formas mūsdienās?
Digitālā pašizglītība ir atbilde, kas tiek piedāvāta kā alternatīva tradicionālajai izglītības sistēmai. Klasiskā izglītības modeļa centrā ir izglītības iestāde un skolotājs, savukārt digitālās pašizglītības centrālā ass ir skolnieks jeb cilvēks, kurš mācās. Tradicionālā izglītība ir orientēta uz konkrētu zināšanu un prasmju apguvi, toties digitālā pašizglītība balstīta motivācijā un vēlmē rast atbildes uz XXI gadsimta galveno jautājumu - kāpēc? Tas būtiski transformē mūsdienu izglītības saturu.
Mainoties saturam, neizbēgami mainās arī mācību formas. Izglītība izpaudīsies dažādos netradicionālos veidos. Nereti tā būs pašorganizējoša. Apmācāmie paši veidos individualizētas mācību programmas, kas atbildīs viņu interesēm un mērķiem. Mācību programmu personalizācija kļūs par ikdienas normu, pielāgojot mācīšanās pieeju un atbalstu katra apmācāmā individuālajām spējām un vajadzībām. Tiks kombinēta tradicionālā un daudzveidīgā digitālā mācīšanās pieredze, dažādojot skolotāju un pasniedzēju darbu, - mācību metožu un izmantoto risinājumu skaits būtiski palielināsies. Turklāt virtuālās kopienas aizvien vairāk iesaistīsies izglītības izvēles procesā, kā arī ietekmēs mācību procesā iegūto lietotāja pieredzi. Palielināsies arī dažādu sertifikātu un piešķirto diplomu daudzveidība.
Līdz ar pārmaiņām digitālā izglītības sistēma sastapsies ar jauniem izaicinājumiem. Minimāla personiskā saskarsme, ierobežotas zināšanu apguves procesa kontroles iespējas un pašdisciplīna kā obligāts priekšnoteikums procesa sekmīgai norisei ir tikai daļa no jautājumiem, kuri būs jārisina. Arī prasme kodolīgi un nepārprotami rakstiski formulēt savas domas kļūs vēl svarīgāka.
Tomēr skaidrs ir viens - pa vecam vairs nesanāks.
* SIA Latvijas Mobilais telefons prezidents