«Pakaļā, es jums teikšu. Mežonīgi vajag piķi! Tūlīt un uz vietas! Man tūlīt un uz vietas vajag 260 eiro,» pirms režisora Vara Piņķa jaunākā iestudējuma Četri monologi un divi stāsti pirmizrādes Kalnciema kvartāla tvitera kontā ik pa laikam tika citēts populārais igauņu rakstnieks Andruss Kivirehks, pēc kura stāstiem tapis režisora svaigākais darbs.
Šajā izrādē piedalās četri jaunie aktieri Reinis Boters, Ance Strazda, Āris Matesovičs un Klāvs Mellis, kuriem šī ir jau otrā sadarbība ar Vari Piņķi. Pagājušajā gadā, vēl būdami Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera programmas 4. kursa studenti, viņi kopā bija radījuši iestudējumu Trīs stāsti pēc šī paša rakstnieka darbu motīviem.
«Sākumā es biju diezgan skeptisks par studentu izvēli, jo uzskatīju, ka Andrusa Kivirehka darbi ir ļoti pašpietiekami un nav ko tajos jaukties iekšā,» atceras režisors un atzīst, ka ir kļūdījies, jo tapis diezgan savdabīgs teātra priekšnesums, kuram tagad būs skatāms arī turpinājums (iepriekš Latvijā iestudēta šī rakstnieka luga Igauņu bēres).
«Tas ir izmisīgs sauciens pēc veselā saprāta,» Andrusa Kivirehka darbu galveno vēstījumu noformulē Varis Piņķis un piebilst, ka igauņu rakstnieks asi reaģē uz sociālo vidi un iestājas pret pārprastām vērtībām - visiem tiem fantomiem, kuriem mēs esam gatavi noticēt. «Taču viņa meistarīgi uzrakstītajos darbos nav didaktikas,» uzsver režisors.
Savam jaunākajam iestudējumam Varis Piņķis kopā ar aktieriem devis priekšroku Andrusa Kivirehka stāstiem 6 monologi par naudu, Mācītāja dēls un Nabaga students no krājuma Skaistais dzīvnieks, kuru latviešu valodā tulkojusi Maima Grīnberga un zili oranžā vāciņa dizainu veidojis mākslinieks Zigmunds Lapsa (apgāds Mansards, 2013).
«Šis vāciņš ir ļoti atbilstošs Andrusa Kivirehka stāstiem,» par mākslinieka veikumu saka režisors, kurš vērš uzmanību uz viņa radīto rāpojošo būtni. «Tajā ir kaut kas bezpalīdzīgs, divdomīgs, smieklīgs un vienlaikus arī skumjš,» paskaidro Varis Piņķis un akcentē, ka absurdu un melnās komēdijas meistara darbu centrālais varonis ir «cilvēks smieklīgais».
Latviešu lasītājiem igauņu rakstnieks ir pazīstams arī ar tādām grāmatām kā Rijkuris jeb Novembris (2009), Sirli, Sīms un noslēpumi (2009), Lote no Izgudrotāju ciema (2010), Vīrs, kas zināja čūskuvārdus (2011), Kaka un pavasaris (2012) un Lotes ceļojums uz dienvidiem (2013) par jautrās un zinātkārās suņu meitenes neparastajiem piedzīvojumiem.
Tuvākās izrādes - 24. februārī plkst. 19.00, 25. februārī plkst. 20.00, 9. un 10. martā plkst. 19.00 Kalnciema kvartālā.