Pēcsvētku dienas vienmēr atnāk sanīkušas un pelēkas. To varēja labi redzēt vakardienas televizora bildēs, kur izgludināti programmu vadītāji pauda sapīkumu, ka ledusskapja Jāņu svinēšanā nekas īpaši traģisks neesot noticis. Ak, un, protams, ikgadējie pamācību stāsti, kā izsprukt sveikā, ja iegadījušās nežēlīgas paģiras. Konsultants citiem gadiem ieteiktu publicēt ticamāko muldamgabalu izlasi - kādēļ pēcjāņu dienā nevar doties uz darbu.
Šogad viens no iemesliem noteikti būtu - pārāk lielais šoks par Ēģiptes tiesas lēmumu Pētera Grestes un citu Al Jazeera žurnālistu lietā. Pie neatbraukušiem autobusiem, sāpošiem vēderiem, pazudušām māsīcām pieradušie priekšnieki arī būtu šokā un noteikti uzskatītu šo par ticamu argumentu. Pasaule iet savu gaitu, un Ēģiptē saulgriežos vis nelēca pāri ugunskuram, bet nosprieda, ka latvietim Pēterim Grestem jāsēž septiņi gadi cietumā par NEPAREIZA VIEDOKĻA filmēšanu.
Par to šoku nav tukši vārdi. Raugi - nepatikšanām iesākoties, mūsu ārlietu priekšnieks Rinkēviča kungs pārliecinoši pauda, ka šajā lietā ar milzu enerģiju ķersies klāt Eiropas augstā pārstāve ārlietās Eštones kundze. Tālākais esot skaidrs - tautietis pavisam drīz būšot uz brīvām kājām un neapdomīgie apcietinātāji aizsūtīti tuksnesī ķert krokodilus.
Uz vienkāršās tautas bažām, ka nez vai pārstāvei būs laiks un interese ņemties ar nabaga Pēteri, mūsu galvenais diplomāts attrauca, ka Eštones kundze, ja ko solot, tad konsekventi to arī pildot. Kā var nesolīt…
Stingrā pārliecībā teiktie vārdi patīkami iežūžoja. Likās pat, ka filmu vīrs jau mājās…
Un pēkšņi - bāc! Kādas tur mājas. Ēģiptes tiesa - vishumānākā tiesa pasaulē - piespriež tautietim septiņus treknus gadus. Neticīgie kurn, ka augstās kundzes solījums tāds čiks vien bijis, bet mūsu ārlietu šefs norāda, ka ātri tikai blusas ķer. Šitās lietas prasot lielu rūpību un uzmanību.
No Al Jazeera žurnālistu, tai skaitā tautieša Grestes, aizturēšanas brīža pagājis kāds pusgads. Eiropas politikas augstumos lietas dara lēnām un prātīgi. Varam secināt, ka, nospriestajiem septiņiem gadiem ripojot uz beigām, žurnālisti par labu uzvešanos tiks atbrīvoti pusstundu agrāk un notikums uzdots par nedzirdētu diplomātijas panākumu.
Protams, viss ir pareizi. Tomēr neatstāj sajūta, ka varēja būt vēl pareizāk. Kā? Ļoti vienkārši. Kas ir mūsu lielākais un labākais draugs šajā grēku pasaulē?
Atšķirībā no lēnīgās pārstāves Eštones jautrais amerikāņu Džims Kerijs saulgriežos bija aiznesies uz Ēģipti, lai «atkārtoti apliecinātu spēcīgo partnerību starp abām valstīm», proti, ka 99 kommā 99 procentīgā ģenerāļa Siša ievēlēšana par Ēģiptes prezidentu ir verī, verī, verī/latv. - okei…
Konsultants gara acīm redz, ka, pabeidzot abpusēji interesanto un auglīgo sarunu, Džimijs, ārā ejot, uz sliekšņa vēl pagriežas un - ak, dārgais Sisi, man te ziņa par kādu (izvelk lapiņu) Pīteru Ge, Gre…
- Jau sēž jūsu automobilī, dārgais draugs!
- Piedodiet, šķiet, jautājums bija lieks.
- Nekas, nekas, dārgais draugs - atkārtošana - zināšanu māte/arābu sakāmvārds.
Diemžēl nenotika. Bet vēl ir laiks.
PAREIZAIS VIEDOKLIS - katram darbam jāatrod pareizie cilvēki.
Vai draugi par pakalpojumu prasītu ko arī no mums? - vaicās pesimists. Ko Jūs, pesimist! Īsti draugi neprasa neko, jo zina, ka izpildīsim bez prasīšanas.