Japāņi ir pieraduši pie lielākām un mazākām zemestrīcēm, tomēr piektdien notikušie pazemes grūdieni un tiem sekojošais cunami viņus ir pamatīgi satriecis. «Es biju pārbijies un joprojām esmu šausmās,» savas sajūtas presei atklāj 36 gadus vecais Tokijas iedzīvotājs Hidekacu Hata. «Es nekad nebiju pieredzējis tik spēcīgu zemestrīci.» Ziņu aģentūras Reuters korespondents Japānā Keiss Okamura savā mikrobloga Twitter profilā rakstīja, ka šoreiz daudziem iestājusies panika, kādu pēc zemestrīcēm varot pieredzēt reti.
Auto kā pludiņi
8,9 balles stiprā zemestrīce notika Klusajā okeānā, vairākus desmitus kilometru no Japānas ziemeļrietumu piekrastes, tomēr tās grūdieni bija jūtami arī galvaspilsētā Tokijā, kas atrodas 400 kilometru no pazemes zemestrīces epicentra. Tektonisko plātņu kustība radīja spēku, kas izraisīja milzu viļņus, kas ar lielu ātrumu brāzās valsts piekrastes virzienā.
Sasniedzot sauszemi, līdz pat septiņus metrus augstie viļņi aizslaucīja visu, kas patrāpījās ceļā, - mājas, lielceļus un tiltus. Automašīnas kā pludiņi viļņojās satrakotajos ūdeņos. Krastā tika izmestas lielākas un mazākas jahtas un zvejas kuģi. Pirms atkāpšanās cunami iesniedzās vairākus kilometrus sauszemē, atstādams aiz sevis tonnām gruvešu.
Zemestrīcē smagi bojātas telekomunikāciju sistēmas, tāpēc daudzviet bija traucēti vai pilnībā pārtraukti telefonsakari. Simtiem tūkstošu cilvēku palika bez elektrības, Tokijas apkaimē vien bez elektroapgādes palika četri miljoni ēku. Visā Japānas ziemeļaustrumu daļā bija pārtraukta vilcienu kustība, ko ik dienas izmanto ap 10 miljoniem cilvēku, vēsta AP.
«Pirmajā brīdī nebija sajūtas, ka notiek kaut kas neparasts, bet tad tā [zemestrīce] kļuva aizvien spēcīgāka un spēcīgāka, tādēļ es un mana sieva patvērāmies zem galda,» stāsta amerikānis Džesijs Džonsons, kurš dzīvo Čibas pilsētā Japānas ziemeļos un pazemes grūdienu laikā ieturēja pusdienas vietējā suši ēdnīcā. «Es dzīvoju Japānā 10 gadu, bet nekad neko tādu nebiju piedzīvojis. Turpinās pēcgrūdieni. Nonācis tik tālu, ka es nesaprotu, vai dreb mans ķermenis vai tā ir zemestrīce.»
Dabas katastrofa izraisīja milzu ugunsgrēku naftas pārstrādes rūpnīcā Čibā. Liesmas šāvās pat 30 metru augstumā. Lielāki vai mazāki ugunsgrēki bijuši arī citviet, valsts ziemeļos drošības dēļ pārtraukts darbs četrās atomelektrostacijās.
Zemestrīces pieredzējuši
Japāna atrodas vienā no seismiski aktīvākajām zonām pasaulē. Uzlecošās saules zemē notiek 20% no visām zemestrīcēm, kuru stiprums pārsniedz sešas balles, mikroskopiskas un faktiski nemanāmas zemestrīces tur notiek ik pēc piecām minūtēm, raksta Reuters.
Piektdienas zemestrīce pārspējusi 1923. gada 1. septembrī notikušo 7,9 balles spēcīgo Lielo Kanto zemestrīci, kas lielā apvidū ap Tokiju nogalināja vairāk nekā 140 tūkstošu cilvēku.
Pēdējā postošākā zemestrīce Japānā notika 1995. gada 17. janvārī, kad Rīgas sadraudzības pilsētu Kobi pārsteidza 6,8 balles stipri pazemes grūdieni. Dabas katastrofā dzīvību zaudēja vairāk nekā 6400 cilvēku, postījumi bija mērāmi 100 miljardos dolāru (50 miljardi latu).