«Kā mēs varam viņus piesaistīt, ja to audzēkņu valstī nav?» Dienai ar pretjautājumu atbild Valmieras tehnikuma direktors Ēriks Spuriņš. Valmierā patlaban budžeta vietas piepildītas nav un pašreizējā situācija arī liecinot, ka to nebūs iespējams izdarīt. Brīvas vietas ir gandrīz visās studiju programmās, izņemot viesmīlību, kas katru gadu ir viena no populārākajām programmām. Taču uz vispārējā fona rezultāts esot pat labs, uzskata skolas direktors.
Tikmēr Saldus Profesionālajā vidusskolā jau šobrīd gandrīz visas grupas ir nokomplektētas, Dienai pastāstīja skolas direktors Ojārs Garoza. Problēmas gan esot ar galdniekiem - grupu pagaidām nav izdevies savākt. Taču šāda tendence esot visā valstī. To Dienai apliecina arī Aizkraukles Profesionālās vidusskolas direktore Ruta Krūkle. Tāpat kā pērn, arī šogad ar uzņemšanu veicoties samērā labi un tiek noturēts iepriekšējā gada līmenis. Pieprasījums esot gan uz utomehāniķiem, gan ceļu būves mašīnu mehāniķiem, gan pavāriem. Taču, tāpat kā Saldū, arī Aizkrauklē vissliktāk komplektējas galdnieku grupa. Līdz ar to būs jāveido apvienotā grupa kopā ar klientu apkalpošanas speciālistiem. Tā darīts arī pērn. Direktore gan pauda nožēlu par šādu situāciju, jo programma esot ļoti laba. Uzņemšana turpināsies līdz augusta beigām, tāpēc situācija vēl varētu mainīties.
Līdzīga situācija ir arī ar Eiropas Sociālā fonda viengadīgajām vai pusotrgadīgajām programmām, kur iespēja ir mācīties jauniešiem vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Dažas programmas, piemēram, metinātāji un pavāri, komplektējas labi, bet tikai kādi trīs iesniegumi šobrīd ir uz galdniekiem, stāsta R. Krūkle. Šajā gadījumā kā motivācija nenostrādā arī samērā lielās stipendijas un fakts, ka teorijas ir ļoti maz - jau martā audzēkņi dotos praksē.
Eiropas Sociālā fonda projektā piedalās arī Rīgas 3. arodskola, taču problēmas esot ar stingrajiem kritējiem, kuri sašaurināti vēl šā gada aprīlī. Skolas direktora vietniece Vija Pavļukeviča Dienai paskaidroja, ka, mainot Ministru kabineta noteikumus, sašaurināta mērķa grupa - šajā mācību gadā nedrīkstēs mācīties jaunieši, kuri paralēli arī strādā. Taču, pēc direktores domām, 29 gadu vecumā daudzi jaunieši dzīvo patstāvīgi, veido ģimenes un visbiežāk tāpēc arī strādā. Līdz ar to daudzus gribētājus nevar uzņemt. Jaunieši nedrīkst būt iesaistīti arī citās mācībās. Valsts izglītības attīstības aģentūrā Dienai gan skaidro, ka uzņemšanas noteikumi ir stingrāki, jo programma vērsta uz jauniešiem, kuri nestrādā un nemācās. Kopumā ar audzēkņu uzņemšanu parastajās mācību programmās Rīgas 3. arodskolai sokas ļoti labi. Rīgā tā neesot problēma - pieprasījums dažās programmās esot pat lielāks nekā pieejamo mācību vietu skaits.