Amatnieku prasmju demonstrējumi, pagānu un bruņinieku turnīri, kā arī senas rotaļas bērniem - tas viss šajā nedēļas nogalē, 8. un 9. augustā, gaidāms Zemgaļu svētkos Tērvetē, kas notiks jau divpadsmito gadu pēc kārtas. Pasākuma galvenā ideja, kā stāsta tā organizētājs Normunds Jērums, ir atdzīvināt iedzīvotāju interesi par zemgaļu kultūru, atjaunojot senās tradīcijas un audzinot patriotismu.
Šāda ideja N. Jērumam radusies pirms 15 gadiem, pārceļoties uz Tērveti, kur tolaik nekas neesot liecinājis par bagātās un senās kultūras klātbūtni. Vispirms N. Jērums ķēries pie Tērvetes koka pils rekonstrukcijas, kas, balstoties uz arheoloģiskajām liecībām, bijusi viena no varenākajām XII gadsimta pilīm Latvijas teritorijā. Patlaban ir pabeigta pils austrumu daļa, kurā iekārtota ekspozīcija par Tērvetes pili un zemgaļu materiālo kultūru, taču plānos ir turpināt strādāt arī pie pārējās ziemeļu un dienvidu nocietinājumu sistēmas un pagalma apbūves ar dzīvojamām un saimniecības ēkām. «Līdz ar pils būvniecību sākām domāt arī par svētkiem, kas nu kļuvuši par lielāko šāda veida pasākumu Zemgalē,» saka N. Jērums.
Šodien Zemgaļu svētki ir kļuvuši par tradīciju un iekarojuši vēstures interesentu sirdis gan Latvijā, gan kaimiņvalstīs. Pasākumā arī šogad varenās pils pakājē folkloras kopas un vēstures rekonstrukcijas klubi no Latvijas un ārzemēm apmeklētājiem ļaus iejusties IX-XIII gadsimta seno zemgaļu dzīves ritmā.
Svētku programma piedāvās vērot jāšanas paraugdemonstrējumus, loka šaušanas turnīru, bruņinieku cīņu turnīru, kā arī karagājienu un uzbrukumu Tērvetes pilij. Satraucošas izjūtas sola X-XIII gadsimta karadraudžu cīņa par spēcīgākā kluba titulu Baltijas reģionā, tostarp gaidāma vikingu kuģa vadīšana, ātrākās airētāju komandas noteikšana, šķēpu mešana, tuvcīņa ar pretinieku komandu un citas izdarības.
Savukārt tie, kurus zobenu šķindoņa un cīņas interesē mazāk, amatnieku tirdziņā varēs iegādāties senatnīgas rotas un dažādus gardumus, kā arī baudīt folkloras kopu uzstāšanos. Padomāts arī par bērniem, kuri varēs mācīties šaut ar loku, piedalīties stafetēs, aplūkot akmens metamo mašīnu un IX gadsimta vikingu kuģi.
Ieejas maksa pieaugušajiem būs trīs eiro, skolēniem un pensionāriem - divi eiro. Norises vieta - Tērvetes novads, Tērvetes pagasts, Tērvetes pilskalns un estrāde.
Papildu informācija pieejama organizatoru mājaslapā www.lielkenins.lv.