Katram sava atbildība
A/s Latvijas gāze (LG) Avārijas dienestā strādā 70 cilvēku, Rīgas iecirknī dienā dežūrē astoņas aprīkotas mašīnas. Katru dienu avārijas dienests saņem aptuveni 25 izsaukumus (gadā vidēji 9200), no tiem ap 18 ir avārijas un neatliekamo izsaukumu.
«Pārsvarā izsaukumus avārijas dienests saņem par bojājumiem iekšējos gāzesvados un gāzes aparatūrā,» stāsta LG Avārijas dienesta vadītājs Pāvels Gabrens. Gāzes aparatūra un gāzesvadi, kas atrodas dzīvoklī, ir dzīvokļa īpašnieka īpašums, par kuru arī mājokļa īpašniekam jārūpējas, jāuztur kārtībā, laikus jāveic profilakse. Vienīgi dabasgāzes skaitītājs ir LG īpašums, bet arī par tā ekspluatāciju atbildība ir dzīvokļa īpašniekam un īrniekiem. Savukārt daudzdzīvokļu namos ierīkotie gāzes stāvvadi ir nama apsaimniekotāja vai mājas īpašnieka atbildība. Lai arī LG atbildība beidzas līdz ar mājas ievadu, tomēr visos daudzdzīvokļu namos reizi piecos gados tiek veikta hermētiskuma pārbaude, kad jāizvērtē vismaz 85% dzīvokļu. Mazstāvu ēkās kompleksā pārbaude tiek veikta vienreiz trijos gados.
Savukārt gāzes plīts un mājoklī esošie gāzesvadi ir tādi paši sadzīves priekšmeti kā, piemēram, televizors vai mikroviļņu krāsns, par kuru ekspluatāciju atbild īpašnieks. Ja ir bojājumi, īpašniekam pašam remonts jāpasūta pie sertificēta meistara.
Vecās, bīstamās plītis
Lielas problēmas avārijas dienestam rada vecās gāzes plītis, kas ir morāli un fiziski novecojušas. Par to, ka kaut kas nav kārtībā ar gāzes aparatūru, liecina tas, ja plīts rokturi nenoslēdzas vai neatveras līdz galam, ja kaut kas it kā ķeras. Kaut kas nav kārtībā arī tad, ja gāzes liesmiņa nedeg vienmērīgi, bet pazūd. Jaunās gāzes plītis ir aprīkotas ar drošības sistēmām un sensoriem, un, kad, piemēram, pazūd gāzes liesma, tad automātiski tiek atslēgta gāzes padeve. Tāpat ar laiku kvalitāti zaudē vecās pievadu sistēmas, tāpēc arī ir nepieciešama to profilaktiska pārbaude.
Problēmas var rasties arī tad, ja, nopērkot jaunu gāzes plīti, tā tiek neprasmīgi pievienota. Šādi darbi obligāti jāuztic sertificētam meistaram, un LG Kontaktu centrā var pieteikt šādu pakalpojumu, vienkārši zvanot pa tālruni 155.
Katlu mājām pirms apkures katla jābūt novietotiem gāzes detektoriem, kuri problēmas gadījumā atslēdz gāzes padevi. Šāds detektors reaģē uz gāzes koncentrāciju. Apkures katliem divas reizes gadā jāveic apkope.
Jāpiebilst, ka ne tikai lietotājus, bet arī apkārtējos cilvēkus apdraud nelegālie un neprasmīgie gāzes pieslēgumi. Par tādiem pieslēgumiem nereti ziņo kaimiņi, kas sūdzas par gāzes smaku kāpņu telpā. Nelegālie pieslēgumi bieži tiek veikti nekvalitatīvi, un ir pat tādi gadījumi, ka gāzes pievadam tiek pievienota veļas mašīnas gumijas caurule. Tieši šeit slēpjas bīstamība, un LG ir ļoti pateicīga tiem cilvēkiem, kas norāda uz šādiem nelegāliem pieslēgumiem, jo tie rada nopietnu risku, var rasties noplūde, aizdegšanās un pat sprādziens, kad cieš ne vien nelegālā pieslēguma veicējs, bet var sabrukt arī visa māja. Ne velti šāda situācija, kad daudzdzīvokļu mājā ir «sagāzēta» kāpņu telpa vai pagrabs, visbiežāk tiek modelēta LG Avārijas dienesta mācībās. Ar glābēju palīdzību tiek izspēlēta evakuācija, jo gāzes noplūdes gadījumā var būt nepieciešams steidzami atstāt ēku.