Pasakās iemiesotās universālās vispārcilvēciskās vērtības ļauj tām būt saprotamām un aktuālām visos laikos. Valmieras teātrī iestudēta Annas Brigaderes pasaku luga Maija un Paija Reiņa Suhanova režijā un telpas redzējumā. A. Brigaderes pasaku režisors skatījis cilvēcisko attiecību, mitoloģiskās un dabas ciklu sakarībās, tālab tās mērķauditorija ir pamatskolas bērni, vidusskolas jaunieši un, protams, vecāki.
Režisors stāsta, ka jau labu laiku gribējis iestudēt lugu bērniem un jauniešiem, taču skaidra doma, tieši kādu darbu, atnākusi teju vai nejauši, grāmatplauktā uzejot A. Brigaderes lugu. «To, ka gribu strādāt ar stāstu, kurā galvenajā lomā ir meitene, biju jau iecerējis, taču, pārlasot lugu Maija un Paija, pats sev par pārsteigumu atklāju, cik daudzslāņains ir šis pasakas materiāls! Tur ir mūžīgā cīņa starp labo un ļauno, gaismu un tumsu. It kā jau jebkurā laikā un vietā cilvēks sastopas ar ļaunā esamību sev apkārt, bet svarīgi, ka ar ticību labajam tomēr spējam to uzveikt,» saka režisors Reinis Suhanovs.
Lugas fabula par bārenīti un pamātes meitu latviešu bērniem ir zināma kopš mazotnes. Pasakas papildu vēstījums ataino, kā debesīs Pērkons bija saspēris gabalu gabalos Zeltozolu. Saules meitas visus tā gabalus atrada, bet galotni ne. Tā kā Pasaules koks, kas dod gaismu pasaulei, bez galotnes nespīd, Laima - Saule devās uz zemi meklēt cilvēku, kas spētu nokāpt pazemē, atrast galotnīti, izvest no pazemes tos, kas nokļuvuši velna kalpībā, un pa pupu uzkāpt debesīs.
Pēc režisora domām, Brigaderes izmantotās lugas fabulas pamatā ir ļoti sens iniciācijas rituāls, pusaudzim pārkāpjot pieauguša cilvēka dzīves slieksni. Tā ir būtiska starpība: bērns var sekot savām iegribām, pat būt ļauns, jo neapzinās starpību starp labo un ļauno, bet pieaugušam cilvēkam jārīkojas pareizi un jābūt labam. Vienlaikus izrāde ir arī pasaka par dabas spēku, dabas ciklu - uzplaukumu, mieru un atmodu pavasarī. Režisors stāsta, ka iestudējumā ir tāds kā gājiens cauri Latvijas gadalaiku ritējumam. Tāpēc komandā R. Suhanovs aicinājis videomākslinieci Katrīnu Neiburgu, kura fiksējusi visu Latvijas gadalaiku maiņas.
Pie izrādes tapšanas strādājusi arī kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, komponists Oskars Herliņš, horeogrāfe Linda Mīļā, galvenajās lomās darbojas aktieri Elīna Vāne (Maija), Rūta Dišlere (Paija), Inga Apine (Laima), Rihards Jakovels (Varis). Pārējās lomās - Ilze Pukinska, Januss Johansons, Inese Ramute, Juris Laviņš, Arnolds Osis, Aigars Apinis, Oskars Morozovs, Ivo Martinsons, Baiba Valante, Astra Baumane, Ligita Dēvica.