Līdz ar siltā laika iestāšanos un skolēnu vasaras brīvlaika tuvošanos aizvien aktīvāk stāstāt par drošību. Kādēļ tas joprojām ir aktuāli?
Diemžēl arī šogad saskaramies ar traģiskiem negadījumiem, kas saistīti ar nepareizu vai bezatbildīgu attieksmi pret elektroenerģiju. Ja statistikas datos redzam, ka šogad pirmajos četros mēnešos no kopumā desmit elektrotraumas guvušajiem seši ir bērni, saprotam, ka nepieciešams turpināt mūsu iesākto darbu - informēt un izglītot, lai pasargātu cilvēkus no nelaimes.
Kopš 2010. gada dažādas traumas guvuši vairāk nekā simt bērnu, no kuriem 38 ir gājuši bojā. Kurš par to ir atbildīgs?
Droši vien mēs visi - pieaugušie. Protams, pats pamats ir ģimene, jo vecākiem savlaicīgi jāmāca bērniem, ka ar elektrību jābūt tikpat uzmanīgiem kā jebkurā citā situācijā. Tāpat kā mēs mācām saviem bērniem, ka uz ielas jāievēro satiksmes noteikumi un nedrīkst šķērsot ielu pie sarkanās gaismas, tieši tāpat jāmāca bērniem, kas ir elektrība un ka tā ne tikai dod gaismu un ļauj skatīties iemīļotos raidījumus televizorā, bet ir arī bīstama, ja ar to rīkojas nepareizi un neapdomīgi. Mēs ar kolēģiem jau pirms vairākiem gadiem sapratām, ka mums pašiem nepieciešams izglītot sabiedrību par elektrodrošību. Patiesībā pat ne tik daudz izglītot, cik uzstājīgi atgādināt pašu svarīgāko faktoru - nespēlējies ar savu dzīvību! Tāpēc esam uzsākuši un turpinām šo izglītošanas darbu, atgādinot par pašu svarīgāko - atceries par elektrodrošību, jo tas var izglābt tev dzīvību!
Tas palīdz?
Ja skatāmies statistiku, tad varam secināt, ka mūsu aktivitātes sasniegušas savu pamata auditoriju. Prieks, ka negadījumu skaits mazinājies, kas apliecina, ka iesāktajam darbam ir rezultāti un tas jāturpina. Šo gadu laikā esam sagatavojuši daudz un dažādus informatīvos materiālus, izglītojuši gan pieaugušos, gan bērnus. Ir gandarījums, ka gan pieaugušie, gan bērni sākuši vairāk apzināties piesardzības nozīmi un elektrības bīstamību, ikdienā lietojot elektrību vai strādājot elektropārvades līniju tuvumā. Tomēr lielāko uzmanību joprojām veltām bērnu un jauniešu izglītošanai, jo viņu rīcība ar elektroierīcēm vai uzvedība elektroietaišu tuvumā nereti ir grūti prognozējama
Vai bērni ieklausās brīdinājumos?
Ne tikai ieklausās, bet pat aktīvi iesaistās mūsu informatīvajās kampaņās. Jau vairākus gadus mūsu darbinieki brīvprātīgi dodas uz skolām, kur stāsta par it kā elementārām, bet vienlaikus nozīmīgām lietām, kas jāzina katram cilvēkam no galvas tāpat kā alfabēts vai reizrēķina tabula. Mēs esam patiesi gandarīti par skolotāju un skolēnu atsaucību un lielo interesi tikties un kopīgi pārrunāt drošības noteikumus, lietojot elektrību gan mājās, gan brīvā dabā.
Kas ir galvenās tēmas, par kurām jūsu vēstneši runā ar skolēniem?
Jautājumi ir visdažādākie par ikvienu ar elektrību saistītu tēmu. Bērniem ir svarīgi saprast, kādēļ elektrība ir bīstama un kāpēc no tās jāsargās. Brīžiem atbildes uz jautājumiem pieaugušajam ir pašsaprotamas, taču bērnam jāizskaidro, kādēļ, piemēram, nedrīkst kāpt elektropārvades līnijas balstā. Mūsu darbinieki bērniem šīs lietas skaidro un rāda arī reālus piemērus no dzīves.
Stāstāt arī par nelaimes gadījumiem?
Jā. Mūsu darbinieki, veicot savus ikdienas darbus, redzējuši dažādus gadījumus un sekas, kas piedzīvotas pēc elektrotraumu gūšanas. Traģiski ir redzēt nelaimē nokļuvušu bērnu. Iespējams, tas pamudināja mūsu pirmos vēstnešus doties uz skolām un sākt runāt ar bērniem. Jo bija radusies sajūta, ka vecāki neaizdomājas, ka bērniem jāstāsta, cik bīstama var būt elektrība. Aprunājāmies ar darbiniekiem, kuri bija sākuši doties uz skolām, lai noskaidrotu, kāda informācija un uzskates materiāli viņiem nepieciešami, kas ir aktuālākās tēmas, kuras interesē bērnus. Šīs sadarbības rezultātā radās kampaņa, kas šobrīd tiek īstenota visā Latvijā.
Kādā ziņā?
Mūsu darbinieki turpina doties uz skolām un izglītot bērnus. Šajā mācību gadā viņi apmeklējuši 42 skolas (no kampaņas uzsākšanas - vairāk nekā 250 skolu) un iepazīstinājuši tūkstošiem bērnu ar drošu elektrības lietošanu.