Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Otrdiena, 19. novembris
Liza, Līze, Elizabete, Betija

Izklausās rosinoši!

Ruņģu ģimene - Dace, Dainis un viņu trīs meitas Kaiva (9), Meta (8) un Zīle (3) - Rīgā dzīvo piecus gadus. Dace ir Kanādas latviete, Dainis - Austrālijas latvietis. Latvijā viņi, šķiet, ir uz ilgāku palikšanu, te ir pašiem sava māja ar piemājas dārziņu, kurā izaug ogas, - nākamgad Dace vēros, vai viņas iestādītie 120 zemeņu stādi dos arī ražu. Te piedzimusi viņu jaunākā meita Zīle. Te atraduši arī darbu - Dace ir skolotāja, Dainis - augu ģenētiķis.

Mūsu ciemošanās reizē Ruņģu ģimenes māja smaržo pēc tikko ceptas maizes. Neesmu kļūdījusies. Dace tūlīt stāsta, ka kaimiņiene Žanete ierādījusi brīnišķīgu recepti. Sagatavo mīklu, ļauj tai cepeškrāsnī nedaudz uzrūgt, tad veido maizes radziņus, kurus pilda ar olīvām, sēnēm, saulē kaltētiem tomātiem vai ko citu. Kamēr runājamies, maize izcepusies, un varam to nobaudīt. Garšo lieliski, un cepšanai liels laiks nav jāpatērē, jo, kamēr maize rūgst vai cepas, var darīt citas lietas. Tā kā maizi Dace pati sākusi cept tikai šeit, Latvijā, izsaku aizdomas, ka mūsu maize, ar kuru tik ļoti lepojamies, viņiem nemaz negaršo. Dace smejoties noraida manis sacīto - garšojot gan. Dainis nesen braucis garām Lāču maizes ceptuvei un nopircis lielo maizes kukuli. Tagad tas, sagriezts vairākās daļās un šķēlītēs, sapakots atsevišķos iepakojumos, atrodas ledusskapja saldētavā.

Ruņģu ģimenei tā pierasts - pārtika tiek pirkta vairumā. Ja, piemēram, sulai veikalā ir pievilcīga cena, viņi pērk nevis vienu vai divas pakas, bet dažreiz pat vairākus desmitus. Līdzīgi ar citiem produktiem, kuru termiņš ir pietiekami garš, lai tos uzglabātu ilgāku laiku. Ir jau arī kur uzglabāt: ne tikai ietilpīgs ledusskapis, bet arī pagrabs. Dace stāsta, ka pirkumi ilgākam laika periodam ir nepieciešami, jo situācijās, kad nav izdomāts, ko ģimene ēdīs vakariņās, vienmēr kaut ko piemērotu var atrast ledusskapī vai pagrabā. Tikpat būtiska ir arī laika taupīšana, un Ruņģu ģimene domā arī par to - ja top kāds ilgāk gatavojams ēdiens, piemēram, cālis marinādē, tas tiek gatavots nevis vienai, bet vismaz divām ēdienreizēm. Pāri palikušais tiek sasaldēts brīdim, kad vienkārši nebūs pietiekami daudz laika rosīties pa virtuvi. «Uz priekšu» tiek rīvēts, piemēram, siers. Pāri palikušo ieliek kastītē, kurai klāt netiek gaiss, brīdim, kad atkal ievajadzēsies rīvētu sieru.

Lielo iepirkšanos Ruņģi plāno reizi nedēļā, taču šo un to iznāk piepirkt teju katru dienu. Veikali spēj apmierināt gandrīz visas viņu vajadzības, tomēr ir produkti, pie kuriem Dace un Dainis pieraduši kopš bērnības, bet kuru Latvijā nav - vai arī Ruņģu ģimenei tos nav izdevies atrast. Daiņa vecāki «braucot ciemos no Austrālijas, vienmēr atved vegemite» - Dace rāda un stāsta: tas ir tāds sāļš, melns «piķis», kas sastāv no rauga un sāls. Austrālijā to pierasts no rītiem smērēt uz maizītes.

Savukārt no Kanādas uz Ruņģu mājām itin bieži atceļo kļavu lapu sīrups - lieliski garšo ar pankūkām, to var likt putrā vai ēst kopā ar maizi - vai arī tahini - sezama sēklu maisījums ar olīveļļu. Ruņģi gatavo mērci kopā ar turku pupām, citronu sulu un ķiplokiem un ēd ar čipsiem. Vēl Dace un Dainis ar patiesu nostalģiju atceras Vankūverā japāņu restorānos ēstās sojas pupu pākstis. Ar eļļu un sāli garšojušas lieliski. Tomēr var jau izlīdzēties ar citām alternatīvām no pākšaugu klāsta. Piemēram, tagad, gaidot pavasari, uz palodzes lielā šķīvī, aplietas ar ūdeni, dīgst Ķīnas lēcas. Var ēst kā piedevu pie visdažādākajiem ēdieniem, bet bērni labprāt pagrābj kādu sauju un apēd tāpat.

Arī vitamīnu ēdienreizēs netrūkstot. Īpašs šai ziņā ir periods, kad tirgus vai lūst no dažnedažādiem svaigumiem, kurus Dace ved mājās pat vairākas reizes nedēļā, bet galu galā arī tagad var nopirkt gurķus, tomātus un citus zaļumus. Tikai kārtīgi jāapskata, vai nav pārlieku ilgi nogulējuši veikalu plauktā. Kārtīgi nomazgāti un vienkārši sagriezti, tie garšo ne tikai pašiem, bet arī bērniem. Meitenes labprāt ēd gan dārzeņus, gan augļus, kas vienmēr atrodami bērniem pieejamā vietā.

Protams, meitenēm garšo arī saldumi, tāpēc ikvakara rituāls pirms gulētiešanas ir šāds - tiek atvērta saldumu kaste, un katra meitene izvēlas trīs gardumus (kādu cepumu, konfekti, reizēm kūciņu), ko tobrīd visvairāk kārojas. Meitenes iejauc šokolādes pienu, mielojas un klausās Daiņa lasīto pasaku. Nav jau pārāk labi pirms gulētiešanas, atzīst Dace, taču uzreiz pēc tam zobi tiek iztīrīti, un kompromiss ir atrasts.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

No viņiem var mācīties

Uzņemot ciemiņus, nav nemaz tik ļoti jānopūlas. Piemēram, mazie kartupelīši - novārīti, apslacīti ar eļļu, apbārstīti ar jūras sāli un svaigu rozmarīnu, tad apcepti cepeškrāsnī - labi garšos arī ciemiņiem.
Ātri pagatavojams saldais - apelsīnus sagriež ērti paņemamās šķēlītēs, apbārsta ar kanēli.

Ģimenes ēdienkarte septiņām dienām

Brokastīs visbiežāk maizītes ar ievārījumu, riekstu sviestu, pārslas ar pienu. Mazajai meitiņai arī putra.
Pusdienas bērni parasti ēd skolā vai bērnudārzā. Mājās - pārsvarā maizītes, augļi. Kopā tiek ēstas vakariņas.
P. Ātrais klopsis ar vārītiem kartupeļiem un svaigiem gurķiem, mandarīni. O. Puravu biezzupa, klāt pašcepta maize. T. Krāsnī cepts lasis ar salātiem, rīsiem un sēņu mērci. C. Falafela bumbiņas, ceptas eļļā, pašcepti kartupeļi frī. Tomāti ar mocarellas sieru, spināti un salāti. P. Butter Chicken ar basmati rīsiem.
S. Īpašās brokastis - svaigi spiesta apelsīnu sula, omlete ar dārzeņiem, sēnēm un sieru. Pusdienas - svaigi rīsu rullīši, gatavi nopērkami veikalā. Tos pilda ar ceptu olu, sarkano piparu, gurķi, salātiem, ceptu vistu un citiem gardumiem. Var pielikt arī sojas mērci vai samaltus zemesriekstus.
Sv. Īpašās brokastis - ceptas olas, cepts kraukšķīgs bekons un cepti tomāti, tostermaize ar klijām. Pusdienas ar viesiem - olīvas, lazdu rieksti, rozīnes, ķirbju sēklas, maize, ko mērcē olīveļļā un ēd ar Dakka (malti rieksti un garšvielas). Vakariņas - dārzeņu zupa, arī svaigi tomāti, gurķi.

Pirkts veikalā
O. Piens, kefīrs, milti, tomāti - Ls 6,56. T. Siers, jogurts, biezpiena sieriņi, saldais krējums, majonēze, šampinjoni, Ķīnas pupiņas, spināti, salāti, āboli, bumbieri, avokado, apelsīni, Brazīlijas rieksti, tumšās rozīnes, ingvers, tēja - Ls 25,07. C. Piens, siers, cāļu stilbi, kartupeļi, gurķi, sīpoli, ķiploki, baklažāni, tomāti, tomātu pasta, pistācijas, cepumi - Ls 22,34. P. Galetes, konfektes, Actimel - Ls 5,09. S. Piens, kefīrs, siers, jogurts, vistas fileja, cūkgaļas karbonāde, turku zirnīši, kaperi, marinēti ķiploki, olīvas, sparģeļi, maize, auzu pārslas, milti, sāļie salmiņi, sula, mandarīni, apelsīni, banāni, kinza, zemesrieksti, pistācijas, vīns - Ls 55,52.
Kopā Ls 109,58

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?