Padome ir apsolījusi, ka pirms ziņojuma publiskošanas ar to tiks iepazīstināti traģēdijā 298 bojā gājušo aviopasažieru un lidmašīnas apkalpes locekļu tuvinieki. Līdz šim vienīgajos publiski paustajos izmeklētāju secinājumos konstatēts, ka lidmašīnas fizelāžu gaisā sacaurumojušas lielā ātrumā lidojošas metāla šķembas.
Ir izskanējušas versijas, ka tās varētu būt radušās no Krievijā ražotā pretgaisa aizsardzības kompleksa Buk raķetes, kas varētu būt palaista no separātistu kontrolētās teritorijas Austrumukrainā. To apstiprina arī pagājušajā nedēļā publiskotais pētniecisko žurnālistu grupas Bellingcat pētījums, kurā atainots Buk kompleksa ceļš Austrumukrainā lidmašīnas notriekšanas dienā.
Savukārt Krievija, kas vairākkārt mainījusi versijas par notikušo - no lidmašīnas notriekšanas ar gaiss-gaiss raķeti no Ukrainas gaisa spēku lidmašīnas līdz notriekšanai ar Buk, kas bijis Ukrainas bruņoto spēku rīcībā, - jau sagatavojusi atbildes soli nīderlandiešu izmeklētājiem. 13. oktobrī preses konferencē Maskavā Buk ražotājkoncerns Almaz-Antej stāstīs, ka viņu veiktais lidmašīnas korpusa apšaudīšanas eksperiments pierāda, ka separātisti nav vainojami traģēdijā, vēsta Newsru.com.
Vainīgo nenosauks
Izmeklētāji Nīderlandes gaisa spēku bāzē īpašā angārā ir mēģinājuši no Austrumukrainā savāktajām lidmašīnas atlūzām rekonstruēt daļu no lidmašīnas kabīnes un biznesa klases salona. To parādīs arī bojāgājušo tuviniekiem.
Foxnews.com ziņo, ka 15 mēnešu ilgušās izmeklēšanas secinājumos būs izanalizēti pēdējie brīži pirms traģēdijas. Padome likusi noprast, ka atbildēs uz četriem kritiskiem jautājumiem: kas bija lidmašīnas korpusa sadalīšanās iemesls, kāpēc tika lidots pāri konfliktu zonai, kāpēc Nīderlandes pilsoņu, kuri atradās lidmašīnā, piederīgajiem nācās divas dienas gaidīt apstiprinājumu, ka viņu tuvinieki bijuši lidmašīnā, un cik lielā mērā un cik ilgu laika sprīdi lidmašīnā esošie apzinājās traģēdijas neizbēgamību. Pēdējā teikuma daļa nozīmē, ka izmeklētāji centušies noskaidrot, kas notika lidmašīnā lidojuma pēdējos brīžos.
Tomēr nāksies vilties tiem, kuri cer sagaidīt, ka tiks nosaukti lidmašīnas notriekšanā vainīgie. Oktobra sākumā izplatītajā paziņojumā izmeklēšanas padome norādīja, ka «izmeklēšanas uzdevums nebija konstatēt vainu vai atbildību. Tas jānoskaidro kriminālizmeklēšanā». Tiek prognozēts, ka starptautiskās policijas izmeklēšanas grupas ziņojums tiks publiskots decembrī.
Pagājušajā nedēļā britu pētniecisko žurnālistu nevalstiskā organizācija Bellingcat, kura analizējusi informācijas drumslas, kas cita starpā parādījušās arī sociālajos tīklos, paziņojusi, ka ir bijis iespējams izsekot traģēdijā izmantotās Buk sistēmas ceļu no Kurskas pilsētas Krievijā 2014. gada jūnijā līdz laukam netālu no Sņižnes Doņeckas apgabalā, kur tas atradās traģēdijas dienā. Jau nākamajā dienā tā pati Buk sistēma, tikai ar trim raķetēm četru vietā, jau piefiksēta netālu no Krievijas robežas Luhanskas apgabalā.
«Mūsu 18 mēnešu garumā veiktais avotu apkopojums diezgan skaidri parāda, ka Krievijas bruņotie spēki piegādājuši raķešiekārtu, kas izmantota reisa MH17 lidmašīnas notriekšanā, ka raķete palaista netālu no Sņižnes un ka to piegādājusi Krievijas bruņoto spēku 53. brigāde,» RFE/RL citē Bellingcat dibinātāju un direktoru Eliotu Higinsu.
Viņš arī pavēstīja, ka izmeklētājiem nodevis to 53. brigādes karavīru vārdus, kuri varētu būt piedalījušies lidmašīnas notriekšanā.
Safabricēti pierādījumi
Bellingcat secinājumi ir pretēji Krievijas Aizsardzības ministrijas paziņotajam preses konferencē 2014. gada 21. jūlijā, ka lidmašīnu notriekusi Ukrainas kara lidmašīna vai Ukrainas spēki, izmantojot Buk sistēmu.
Bellingcat apgalvo, ka Krievijas Aizsardzības ministrijas un Buk ražotāja Almaz-Antej publiskotie video, radaru un foto «pierādījumi» «labākajā gadījumā ir brāķis, bet sliktākajā - apzināts mēģinājums maldināt, izmantojot safabricētus pierādījumus».
Pagājušajā nedēļā Almaz-Antej paziņoja, ka 13. oktobrī preses konferencē Maskavā nāks klajā ar pierādījumiem savai versijai.